Spilka bude stavebne aj prevádzkovo prepojená s novostavbou administratívno-obchodného centra, ktoré dokončuje AMW Development na rohu areálu Steinu, oproti budove stanice konskej železnice.

V osempodlažnej budove ponúka 9 500 štvorcových metrov kancelárií, 900 m2 obchodných priestorov a 190 parkovacích miest. Novostavba má spĺňať kritériá ekologickej certifikácie LEED Gold. Dokončená bude koncom tohto roka.

Ako sa zmení Spilka, jediná pamiatka pivovaru Stein

Stein2 Offices - vizualizácia objektu Spilka Zdroj: AMW Development

Obnovený objekt Spilky prinesie ďalších 1 580 štvorcových metrov kancelárskej plochy, obchodnú respektíve gastro prevádzku s terasou do dvora na prízemí a 36 parkovacích miest v podzemí. Developer sľubuje výnimočné kancelárske priestory vďaka svetlej výške viac ako šesť metrov. Vrchné piate podlažie ponúkne netradičný priestor pod strešnou kupolou.

Autorom projektu konverzie je architektonická kancelária Bouda a Masár, ktorá stojí aj za premenou pamiatkovo chránenej Pradiarne v rámci areálu bývalej Cvernovky vlastnenej YIT.

Spilka z roku 1944 je jediným objektom bývalého pivovaru Stein, ktorý bol v roku 2014 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Pamiatkari navrhovali chrániť aj ležiacke pivnice z roku 1896, strojovňu s vodnou vežou z roku 1929 a varňu so silom z roku 1943.

Návrh prišiel až po tom, čo sa areál na druhý pokus predal v dražbe za 8,5 milióna eur bez DPH. Kúpili ho spoločnosti YIT Slovakia a MiddleCap prostredníctvom firmy DreamField Property. YIT stavia obytnú časť s vyše štyrmi stovkami bytov. Komerčnú časť – kancelársku novostavbu a obnovu Spilky – realizuje AMW Development podnikateľa Miroslava Výboha.

Ako sa zmení Spilka, jediná pamiatka pivovaru Stein

Stein2 Offices - vizualizácia objektu Spilka Zdroj: AMW Development

AMW aktuálne rekonštruuje aj pamiatkovo chránené bývalé sídlo Obchodnej a priemyselnej komory na Gorkého ulici za historickým Slovenským národným divadlom. V paláci tiež vzniknú kancelárie. Ďalšími projektmi firmy sú Apartmány Donovaly alebo kúpele Planet Zen.