Kupujeme byt. Časť kúpnej ceny vyplácame v hotovosti a prevažnú časť zaplatíme prostredníctvom nášho hypotekárneho úveru. Keďže byt, ktorý kupujeme, je prevažne v pôvodnom stave, potrebujeme ho začať čo najskôr rekonštruovať. Kedy máme žiadať od predávajúcich, aby nám byt uvoľnili? Po podpise kúpnej zmluvy?
Termín uvoľnenia nehnuteľnosti by som Vám odporúčala dohodnúť v kúpnej zmluve, aby ste predišli prípadným nedorozumeniam. Závisí od dohody s predávajúcimi a mal by byť naviazaný na dva dôležité momenty.
Po prvé je potrebné uvedomiť si jeden fakt – majiteľmi bytu sa nestávate podpisom kúpnej zmluvy, ale povolením vkladu príslušnej správy katastra – prevodom vlastníctva.
Po druhé, ďalší dôležitý fakt, ktorý sa berie do úvahy pri predaji nehnuteľnosti a jej následnom uvoľnení, je aj úhrada plnej kúpnej ceny predávajúcemu, t.j. pripísaním na jeho účet. Toto je potrebné ustriehnuť v prípade, ak je časť alebo plná kúpna cena vinkulovaná v notárskej úschove a uvoľnená až po predložení listu vlastníctva na nových majiteľov.
Fyzické odovzdanie a prevzatie nehnuteľnosti sa robí na základe preberacieho protokolu, v ktorom sa uvedie:
● zmluvné strany -predávajúci a kupujúci,
● predmetná nehnuteľnosť,
● právna skutočnosť, na základe ktorej prichádza k odovzdaniu/prevzatiu nehnuteľnosti (kúpna zmluva),
● čísla a stavy meračov energií,
● počty kľúčov,
● dátum odovzdania/prebrania nehnuteľnosti.
Na základe takého preberacieho protokolu je potrebné ešte prehlásiť sa u jednotlivých dodávateľoch energií.
Týmto momentom prechádzajú na nového majiteľa náklady na prevádzku a nebezpečenstvo škody.
Tento uvedený prípad prichádza do úvahy, ak je nehnuteľnosť vyprataná, resp. ju predávajúci vie uvoľniť rýchlo.
V prípade, ak by v uvedenej nehnuteľnosti potrebuje predávajúci bývať ešte nejaký čas (niekoľko mesiacov), odporúčala by som to riešiť napr. nájomnou zmluvou alebo bezodplatným užívaním. Všetko závisí od dohody medzi jednotlivými zmluvnými stranami.
Autorka je obchodnou riaditeľkou realitnej spoločnosti Legacy.