Rizikom budú mutácie koronavírusu
Obavy z koronakrízy a z inflácie sú na trhu stále prítomné, ekonomika a trh s komerčnými nehnuteľnosťami sa však napriek tomu naďalej zotavujú z vplyvov pandémie nového koronavírusu. Vyplýva to zo správy realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.
Odborníci zaradili medzi kľúčové riziká pre svetový trh v najbližší rok najmä mutácie koronavírusu, rastúci globálny dlh a možnosť dlhodobo vysokej inflácie.
Tieto faktory však podľa spoločnosti potlačia do úzadia dopyt po nehnuteľnostiach, vládne stimuly a opätovné otvorenie prevádzok. Čo sa týka Slovenska, spoločnosť pripomenula, že v 1. polroku dosiahla investičná aktivita do komerčných nehnuteľností skoro pol miliardy eur, čo je doteraz historicky najviac.
Tento trend bude pokračovať aj v ďalších mesiacoch, pričom prevládať budú investície do kancelárskych a logistických, priemyselných nehnuteľností, uviedol obchodný riaditeľ spoločnosti za Slovensko Ľubor Procházka.
Napriek obavám z koronakrízy sa svetový aj slovenský trh s komerčnými nehnuteľnosťami zotavuje
Lacné domy v Taliansku
Netradičný spôsob, ako obnoviť asi stovku chátrajúcich starých kamenných domov a prilákať nových obyvateľov do talianskeho mestečka Maenza, zvolil jeho starosta Claudio Sperduti. Mesto má približne tritisíc obyvateľov. Nachádza sa v regióne Lazio, južne od Ríma. Po dohode s majiteľmi uvádza domy na trh mestská samospráva za symbolické jedno euro.
Oznámenia o tom sú na stránke mesta, informovala americká televízna stanica CNN. Prihlášky na predaj prvých niekoľkých domov sa onedlho končia – 28. augusta. Kupci, ktorí takto získajú nehnuteľnosť, sa musia zaviazať, že ju do troch rokov zrekonštruujú.
Okrem financií na opravu musia počítať aj so zábezpekou vo výške 5-tisíc eur, ktorú dostanú späť až po dokončení prác. Ďalej musia predložiť podrobný plán prestavby a zámer, na čo bude nehnuteľnosť slúžiť – či na rodinné bývanie, penzión, obchod alebo ako reštaurácia.
Využili by ste túto ponuku? Talianske mesto predáva domy za symbolické euro
Na bratislavskej Kolibe postavia luxusné byty
Predpokladaný začiatok stavebných prác na luxusnom obytnom projekte Wachtmeister v Bratislave je na prelome septembra a októbra tohto roka a ich ukončenie na koncom roka 2022, respektíve začiatkom roka 2023. Vtedy by developer chcel začať kolaudačný proces.
Uzavretý areál s praktickou architektúrou pre veľmi náročného klienta je obsahom projektu Wachtmeister na prestížnej bratislavskej Kolibe.
V jeho rámci budú stáť tri mestské vily. V každej z nich majú byť tri byty, v podzemí vlastná garáž so šiestimi parkovacími státiami a pivnicami. Ďalšími stavbami budú dvojdom a samostatný rodinný dom s parkovaním na povrchu.
V projekte z dielne popredného slovenského architekta Ilju Skočeka prevažujú, primárne pre rodiny, veľké byty so záhradami a terasami. Ponúkajú priestor na trávenie voľného času v exteriéri, ktorý dopĺňa zeleň.
Exkluzívny bratislavský projekt Wachtmeister prináša na trh mestské vily s privátnymi záhradami
Panattoni Park rozšíria o halu
V Panattoni Parku Košice Airport začala výstavba druhej budovy. Investičná skupina Accolade do nej investuje necelých 17 miliónov eur. Výstavba v tomto priemyselnom parku blízko košického letiska má pomôcť ďalšiemu ekonomickému rozvoju regiónu.
Časť haly si už prenajal distribútor športovej výživy. Košice majú podľa jeho slov veľký potenciál nielen vďaka výhodnej geografickej polohe, ale aj preto, že je to druhé najväčšie mesto SR.
Podľa riaditeľa Panattoni pre Slovensko Erika Ivanička logistický park disponuje priamym napojením na diaľnicu D1 aj na košické letisko a obslúži tak nielen východné Slovensko, ale i maďarský, poľský či ukrajinský trh.
Budova má mať rozlohu 20-tisíc štvorcových metrov, dosiahnuť chcú vysokú úroveň certifikácie udržateľnosti BREEAM.
V priemyselnom parku Panattoni v Košiciach stavajú novú budovu
Podnikatelia sa obávajú aj tretej vlny pandémie
Známa Tržnica na Trnavskom mýte v Bratislave by okrem opráv a investícií do technického vybavenia mala prejsť zmenou štruktúry prevádzok a zákazníkov. Spravuje ju a prevádzkuje EKO-podnik verejno-prospešných služieb mestskej časti Nové Mesto. Vlastní ju mesto Bratislava.
V jej blízkosti má vyrásť projekt Nový Istropolis od developera Immocap a funguje tu už nákupné centrum Centrál.
Priebežne sa ozývajú záujemcovia, ktorí by chceli v Tržnici otvoriť vlastnú prevádzku, prevádzkovateľ však naráža na ich obavy súvisiace s protiepidemiologickými opatreniami a z blížiacej sa tretej vlny.
Otvorenie novej prevádzky by podľa poznatkov EKO-podniku od záujemcov znamenalo priveľké riziko. Každú chvíľu sa menia pravidlá fungovania prevádzky v maloobchode. Nie je to však výnimočná situácia, podnik zaznamenal tento trend aj u iných poskytovateľov obchodných priestorov.
Záujem o prevádzky v Tržnici na Trnavskom mýte v Bratislave hatia obavy z opatrení
Nové tréningová hala pre loptové hry
Fanúšikom loptových hier v Bratislave majú od 17. augusta oficiálne k dispozícii viacúčelový moderný stánok s 234 sedadlami, halu s dvoma ihriskami a zázemím, ktorého vlastníkom je Slovenský zväz hádzanej. Dvojpodlažná budova je primárne tréningovou halou. V súčasnosti prebieha skúšobná prevádzka, ktorú zabezpečuje spoločnosť Dom športu.
Tá bratislavská má vnútornú výšku 11 metrov, čo je požiadavka pre medzinárodné volejbalové súťaže. Záujem o prenájom haly je veľký. Prejavili ho volejbalisti, futsalisti, moderní gymnasti, tanečníci aj šípkari.
Cena výstavby bola 4,3 milióna eur a väčšiu dotáciu poskytol v roku 2017 rezort školstva (štyri milióny eur) zo štátneho Fondu na podporu športu. Hala spĺňa najnáročnejšie medzinárodné štandardy na udržateľnú a zdravú prevádzku budovy.
Po dlhom čase otvorili v Bratislave športovú halu pre loptové hry. Stála vyše štyri milióny