Netradičný spôsob, ako obnoviť asi stovku chátrajúcich starých kamenných domov a prilákať nových obyvateľov do talianskeho historického mestečka Maenza zvolil tamojší starosta Claudio Sperduti. Mesto má približne tritisíc obyvateľov. Nachádza sa v regióne Lazio, južne od hlavného mesta Talianska Ríma.

Po kontakte s majiteľmi uvádza domy na trh mestská samospráva za symbolické jedno euro. Oznámenia o tom sú na stránke mesta, informovala americká televízna stanica CNN s tým, že prihlášky na predaj prvých niekoľkých domov sa končia 28. augusta.

Tri roky na opravy

Starosta ubezpečuje ľudí, ktorí prvé kolo zmeškali, že v ponuke budú ďalšie nehnuteľnosti, pretože pokračujú rokovania s pôvodnými vlastníkmi. Ale ako všetko, čo je na prvý pohľad veľmi lacné, aj táto ponuka skrýva v sebe komplikáciu alebo záväzok.

V tomto prípade je to stav budov. Niektoré z nich sa pre svoj schátraný stav stali potenciálnym nebezpečenstvom pre okoloidúcich. Kupci, ktorí takto získajú nehnuteľnosť, sa preto musia zaviazať, že ju do troch rokov zrekonštruujú.

Okrem financií na opravu domu musia počítať aj so zárukou vo výške 5-tisíc eur, ktorú dostanú späť až po dokončení prác. Ďalej musia predložiť podrobný plán prestavby a zámer, na čo bude nehnuteľnosť slúžiť – na rodinné bývanie, penzión, obchod alebo ako reštaurácia.

Staré byty majú väčšinou plochu 50 až 70 m2 a ich renovácia je relatívne lacným riešením.

Blokovanie špekulantov

Pobyt v mestečku nie je povinný, ale rodiny s deťmi a mladé páry, ktoré chcú žiť v Maenze napríklad prechodne, sa majú prihlásiť, povedal starosta. Ak bude mať záujem o jeden dom viacero žiadateľov, prednosť dostanú tí, ktorí sa chcú usadiť, a tí, ktorí plánujú najrýchlejšiu obnovu budovy.

Starosta tvrdí, že mesto na rozdiel od iných neponúka domy za jedno euro, aby zastavilo pokles obyvateľov, hoci za posledných 20 rokov sotva prekročili hranicu tritisíc. Namiesto toho má ísť o zablokovanie realitných kancelárií a špekulantov, aby na starých domoch zarábali.

„Rodiny a mládež často odchádzajú z mesta do väčších domovov v okolitých mestách a vilách na vidieku, ale vždy sa nájde nejaký nováčik, ktorý zaujme ich miesto, takže je to vyvážené,“ tvrdí starosta C. Sperduti.

V lete v okolí Scilly lovia ryby mečiare, ktoré vo veľkom využíva miestna kuchyňa.
Neprehliadnite

Za apartmán vo vychytenom Toskánsku zaplatí Slovák pár stotisíc eur. Juh Talianska je lacnejší