Článok bol rozšírený o stanovisko polície k vyšetrovaniu prípadu úplatkárstva

Známa ikonická Tržnica na rušnom Trnavskom mýte v Bratislave by okrem opráv a investícií do jej technického vybavenia mala prejsť zmenou štruktúry prevádzok a zákazníkov.

Spravuje ju a prevádzkuje EKO-podnik verejno-prospešných služieb mestskej časti Nové Mesto. Vlastní ju mesto Bratislava. V jej blízkosti má vyrásť projekt Nový Istropolis od developera Immocap a funguje nákupné centrum Centrál.

„Priebežne sa ozývajú záujemcovia, ktorí by chceli v Tržnici otvoriť vlastnú prevádzku, narážame však na ich obavy súvisiace s protiepidemiologickými opatreniami a z blížiacej sa tretej vlny,“ uviedol pre TREND riaditeľ EKO-podniku Vladimír Mikuš, ktorý sa však aktuálne vzdal fukcie, v ktorej bol od mája minulého roka.

Otvorenie novej prevádzky by podľa poznatkov EKO-podniku od záujemcov znamenalo priveľké riziko. Každú chvíľu sa menia pravidlá fungovania prevádzky v maloobchode. Nie je to však výnimočná situácia, podnik zaznamenal tento trend aj u iných poskytovateľov obchodných priestorov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v piatok na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku návrh na väzobné stíhanie v prípade siedmich obvinených osôb. Ide o osoby, ktoré Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v stredu 19. mája 2021 v súvislosti s korupciou na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) v rámci akcií Latifundista a Feudál.  Na snímke eskorta privádza jedného z obvinených. Pezinok, 22. mája 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Bývalý šéf EKO-podniku VPS Vladimír Mikuš je obvinený z prijatia úplatku

Mestská časť skontroluje zmluvy

Podľa informácií z oficiálnej stránky mestskej časti z pondelka 23. augusta, V. Mikuša v piatok 20. augusta zadržala polícia. Je obvinený z prijatia úplatku od nájomcu parkoviska pri Tržnici. Z cely predbežného zadržania ho prepustili.

Novomestský miestny úrad v reakcii plánuje skontrolovať zmluvy a objednávky tovarov a služieb, ktoré podnik v poslednom období uzavrel. EKO-podnik je samostatný právny subjekt a jeho riaditeľa volia miestni poslanci.

Polícia informovala TREND, že bolo začaté trestné stíhanie pre zločin prijímania úplatku a  podplácanie. Doposiaľ vyšetrovateľ NAKA obvinil jednu osobu a vyšetrovateľ podal návrh na jej väzobné stíhanie.

Zrušili desať vinární

Nakupujúci a nájomcovia by mali mať v zmodernizovanej budove kvalitnejšie a čistejšie priestory, atraktívnejšie prostredie podľa nového dizajn manuálu. Napriek situácii, ktorú spôsobila pandémia, sa darí postupne meniť štruktúru prevádzok.

Z pôvodných 14 vinární sme desať zrušili, uviedol Mikuš s tým, že od týchto zmien si sľubujú postupnú zmenu klientov. Cieľom je taká štruktúra prevádzok, aby v nej zákazníci našli unikátne služby ako opravu dáždnikov a na druhej strane atraktívne gastro prevádzky pre mladšiu klientelu.

Súťaž na prenájom

Iná je situácia spojená s priestormi v podzemí, ktoré Bratislavčania poznali ako podnik Bastion, kde boli aj koncerty. EKO-podnik v jeseni zopakuje súťaž na ich prenájom. Prvé dve súťaže boli vzhľadom na pandémiu a súvisiace opatrenia totiž neúspešné. V súťažných podmienkach vyšpecifikoval, aké typy prevádzok tam nechce – herne, erotické služby a podobne.

Servis vzduchotechniky

Poslanci miestneho zastupiteľstva vyčlenili tento rok takmer 250-tisíc eur na investície do opráv a technického vybavenia Tržnice.

„Z tejto sumy sme doteraz ( približne do polovice augusta) preinvestovali približne 100-tisíc eur na náter strechy, výmenu prasknutých a rozbitých okien, kúpili sme zametacie autíčko na kvalitnejšie čistenie interiéru Tržnice a zdvíhaciu plošinu,“ informoval V. Mikuš.

Do konca roka EKO-podnik pripravuje servis vzduchotechniky. Budova má dostať novú klimatizačnú vežu, ktorá zabezpečí príjemnejšiu klímu pre predajcov a zákazníkov.

Miestny úrad v súvislosti s aktuálnym obvinením a rezignáciou doterajšieho riaditeľa EKO-podniku nenaznačil, že by mal v úmysle meniť alebo prehodnocovať doteraz prezentované zámery súvisiace s prevádzkou Tržnice na Trnavskom Mýte.

Na snímke je situácia pri prvej vlne otvárania obchodov po karanténe v Bratislave.
Neprehliadnite

Tržnica v Bratislave pokračuje v revitalizácii. Vypracovaný je už aj dizajn manuál interiéru