Jasný termín na predloženie štúdie

Nie dotáciu, ale štátnu pomoc dostane občianske Národné kultúrne a kongresové centrum na výstavbu stánku, ktorý má Slovensko zapojiť do siete kongresového turizmu. Jej výška bude jedným z výsledkov štúdie uskutočniteľnosti projektu kongresového centra. Posudzovať ju bude aj Útvar hodnoty za peniaze pri ministerstve financií, a ten požiadal občianske združenie, aby ju predložilo, uverejnilo a informovalo o tom do polovice augusta. Útvar zverejní vyhodnotenie projektu do mesiaca.

Z pôvodných trinástich oslovených potenciálnych developerov ostali nakoniec traja. Rozhodne sa medzi Immocapom (Nový Istropolis), TJ Real Estate (Nové Lido) a Inchebou. Konečné slovo k štúdii a kongresovému centru bude mať vláda. Podľa uznesenia z jesene minulého roka má čas do 30. septembra.

Nový Istropolis- vizualizácia
Neprehliadnite

Na Národné kultúrne a kongresové centrum si počkáme. Odborníci počítajú výšku štátnej pomoci

Realitný ošiaľ sa zatiaľ nekoná

Najlepšie by rast cien bytov a dopyt po nich najmä v Bratislave podľa Národnej banky Slovenska spomalila silnejúca ponuka. S tým je spojené zníženie byrokracie či zjednodušenie podmienok na výstavbu. To je úloha stavebnej legislatívy z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina), ktorá je aktuálne v druhom kole medzirezortného pripomienkového konania.

Realitná bublina znamená, že ceny rastú najmä v dôsledku iracionálneho ošiaľu. V dnešnej dobe je rast cien nehnuteľností síce vysoký, ale odôvodniteľný. A to situáciou v stavebníctve počas pandémie, úrokovými sadzbami alebo dlhým obdobím mzdového rastu pred pandémiou, konštatovala Národná banka Slovenska. Navyše, v roku 2020 okrem rastu cien nehnuteľností značne kleslo nájomné, najmä vo veľkých mestách.

Ilustračné foto novostavby bytoviek v Bratislave
Na obr. Bytový komplex v Devínske Novej Vsi,
Neprehliadnite

S realitnou bublinou opatrne. Nespokojná s ponukou bytov je najmä Bratislava

Petržalka City je projekt na desaťročie

Bývanie v takmer 200 bytoch, parkovanie aj pracovné príležitosti sľubuje polyfunkčný projekt Petržalka City v Bratislave. Zámer bude súčasťou nového centra v bratislavskej najväčšej mestskej časti s vyše 100-tisíc obyvateľmi pod názvom Kultúrno-spoločenské a športové centrum Petržalky. Je to dlhodobý projekt s horizontom dokončenia približne desať rokov.

Podľa developera je základom prvej etapy Petržalka City priemerná hustota zástavby, krátke pešie vzdialenosti, prevaha zelenej mobility nad klasickou dopravou. Chcú tu dobudovať aj cyklistické trasy s prepojením na susedné lokality, aby bola čo najmenšia potreba automobilovej dopravy. V súčasnosti posudzujú zámer z hľadiska vplyvov na životné prostredie.

Petržalka City v Bratislave
Neprehliadnite

Prvá etapa Petržalka City predstavila kontúry. Budú tu byty, kancelárie aj lezecká stena

Rast cien v eurozóne

Ceny nehnuteľností v eurozóne sa na začiatku tohto roka zvýšili najvýraznejšie za vyše štrnásť rokov. Poukázal na to štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Ceny domov v krajinách menového bloku vzrástli v prvom štvrťroku medziročne o 5,8 percenta. To je najvýraznejšie tempo rastu od štvrtého kvartálu 2006. Na porovnanie, v poslednom štvrťroku 2020 vzrástli ceny domov a bytov medziročne o 5,6 percenta.

V celej Európskej únii sa ceny nehnuteľností zvýšili o 6,1 percenta, najviac od tretieho štvrťroka 2007. V štvrtom kvartáli dosiahol medziročný rast 5,8 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom sa ceny domov v eurozóne zvýšili v prvom štvrťroku 2021 o 1,3 percenta. V širšej EÚ rast dosiahol 1,7 percenta.

Domy
Neprehliadnite

Ceny domov v eurozóne vzrástli v 1. kvartáli najvýraznejšie za vyše 14 rokov

Exkluzívne bývanie pri Bratislavskom lesoparku

Rezidenčný projekt K Železnej Studienke vyrastá v lukratívnej časti hlavného mesta, v blízkosti Bratislavského lesoparku – zelených pľúc mesta. Do širšieho územia dopravného uzla na Patrónke na západe mesta pribudne menší rezidenčný projekt s 33 bytmi, jednoizbovými až štvorizbovými, vrátane veľkoplošných apartmánov na piatich nadzemných podlažiach.

Spolu so zámermi obnovy rozsiahleho areálu Slovenskej akadémie vied a súkromným vedecko-výskumným centrom IT spoločnosti Eset získa postupne táto štvrť modernú tvár. Zároveň sa potvrdzuje, že pre developerské zámery pre klientov s vyššími požiadavkami sú na výstavbu stále vhodné pozemky.

K Železnej Studienke
Neprehliadnite

Ďalšia lukratívna lokalita Bratislavy: Na Železnej studienke bude bytovka s privátnou záhradou

Flexibilné priestory pre firmy

Na západe Bratislavy, v mestskej časti Devínska Nová Ves, vyrastá od júna moderný park pre malé a stredné podniky s ponukou flexibilných priestorov Squarebizz Bory. Developerom je rakúska spoločnosť Karimpol Group. Hlavnou myšlienkou projektu je, aby nájomcovia mali svoj biznis takpovediac „pod jednou strechou“. To znamená, že nemusia riešiť logistiku medzi skladom, kanceláriou a predajňou či showroomom.

Projekt ťaží aj z blízkosti diaľnice D2 a geografickej polohy hlavného mesta. Z Bratislavy je dobrá dopravná dostupnosť do Rakúska, Českej republiky či Maďarska. Prvým nájomníkom bude medzinárodná spoločnosť TÜV SÜD, známa službami v oblasti kvality, bezpečnosti a inšpekcie. Na slovenský trh má prísť v roku 2022 a priniesť modernú prevádzku stanice technickej a emisnej kontroly a kontrolu originality.

Squarebizz
Neprehliadnite

V Bratislave stavajú park Squarebizz Bory, environmentálne šetrný koncept pre menšie firmy