Kto všetko dosiahne na nájomné byty?

Strane Borisa Kollára Sme rodina sa zatiaľ nedarí presvedčiť koaličných partnerov ani inštitúcie, ako sú Národná banka Slovenska či Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. I keď niektoré pochybnosti tím okolo vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého, ktorý dostal zákon o nájomných bytoch na starosť, zlomil.

Holého návrh zákona mieri na strednú triedu a mali ho schvaľovať v októbri v parlamente. Nemá však ísť o sociálne byty pre sociálne slabších občanov ani luxusné byty pre vyššiu strednú triedu.

Kde je hranica medzi bežnou strednou a vyššou triedou však nie je jasné. Holého tím síce ešte nemá presne zadefinované, kto budú žiadatelia, ale ani to nechce striktne ohraničiť jedným stropom príjmu.

Na leteckej snímke developerský projekt Slnečnice v Bratislave.
Neprehliadnite

Nejasná správa o lacných nájomných bytoch, ktoré sú v nedohľadne

Štát potrebuje peniaze realitných fondov

Súčasťou nového modelu, ktorého výsledkom má byť segment nájomného bývania na Slovensku, sú aj realitné fondy spolu s developermi či štátnou agentúrou. Podľa údajov Národnej banky Slovenska realitné fondy ku koncu júna tohto roka vykázali aktíva v hodnote 1,920 miliardy eur.

Ekvivalentom vynaloženej jednej miliardy eur je podľa Martina Hypkého (Sme rodina) z úradu vicepremiéra pre legislatívu, 10-tisíc nájomných bytov a dlhová brzda takúto investíciu neumožňuje.

Predpoklad je postaviť do roku 2030 približne 100-tisíc bytov, pričom samotný štát nevie postaviť takéto množstvo bytov. Investovať by mal súkromný sektor cez realitné fondy a malo by to byť preň zaujímavé. Podmienkami sú napríklad pomerne veľká equita či schopnosť obhospodáriť veľké množstvo bytov.

Na smíke sú účastníci panelu o nájomnom bývaní Trend konferencie pod názvom
Neprehliadnite

Nájomné bývanie nie je zadarmo. Treba motivovať developerov aj fondy

V treťom kvartáli sa zlomila ponuka novostavieb

Záver roka a posledný kvartál 2021 ukáže, či pokles ponuky toľko žiadaných novostavieb začína byť trendom na trhu v hlavnom meste Slovenska, čo by mohlo ďalej zvýšiť ceny bytov.

Bratislavská realitná kancelária Lexxus uviedla, že v druhom kvartáli tohto roka pribudlo v hlavnom meste 1 001 bytov a apartmánov. V treťom to však bolo už len 206, čo je pokles ponuky o 80 percent. Medzikvartálne sa priemerná cena nových bytov zvýšila o 151 eur a dosiahla cenu 3 181 eur/m2 bez DPH.

Jedným z faktorov, ktorý spôsobil pokles ponuky novostavieb, boli oneskorené dodávky stavebných materiálov. Ďalším môže byť pomalý povoľovací proces nových stavieb zo strany magistrátu a niektorých stavených úradov.

Ilustračné foto novostavby bytoviek v Bratislave
Na obr. Bytový komplex v Jarovciach
Neprehliadnite

V Bratislave pribudlo v lete rekordne málo novostavieb. Rástli ceny aj na periférii

 Esterházyho palác chcú zrekonštruovať

Schátraný Esterházyho palác v historickej časti Bratislavy čakajú stavebné zmeny. Vlastníkom pozemkov a budov je realitná divízia Raiffeisen Property Estate rakúskej banky Raiffeisen.

Plánuje rekonštrukciu palácového komplexu v jeho pôvodnom objeme, dostavbu prieluky z Kapitulskej ulice podľa pôvodných dochovaných fotografií v zmysle pokynov Krajského pamiatkového úradu Bratislava.

V rámci nezastavanej dvorovej časti pripravuje vybudovanie podzemných garáží s vjazdom zo Staromestskej ulice. Vznikne tak komplex, ktorý pritiahne nových obyvateľov a návštevníkov do tejto zabudnutej časti mesta. Vo veci zmeny územného rozhodnutia koná Okresný úrad Bratislava ako odvolací orgán.

Pohľad na komplex Esterházyho paláca s dostavbou v prieluke a nádvorím so zeleňou.
Neprehliadnite

Raiffeisen obnoví schátraný Esterházyho palác. Za asi 20 miliónov postaví aj luxusné byty