Záver roka a posledný kvartál 2021 ukáže, či pokles ponuky novostavieb začína byť trendom na trhu v hlavnom meste Slovenska, čo by mohlo zvýšiť ceny bytov. 

Bratislavská realitná kancelária Lexxus  v správe uviedla, že v druhom kvartáli tohto roka pribudlo 1 001 bytov a apartmánov. V treťom to bolo len 206, čo je pokles o 80 percent. Medzikvartálne sa priemerná cena nových bytov zvýšila o 151 eur (približne päť percent) a dosiahla 3 181 eur/m2 bez DPH.

Jedným z faktorov , ktorý tiež spôsobil pokles ponuky novostavieb, boli oneskorené dodávky materiálov. Koncom roka budú developeri prehodnocovať svoje stratégie a postupy v rámci nových projektov a etáp.

Minulý rok boli novostavby lacnejšie

Risk manažér realitnej kancelárie Peter Ondrovič k tomu uviedol, že dopyt musela uspokojiť existujúca ponuka. Následkom bol výraznejší pokles celkovej ponuky bytov a apartmánov v projektoch. Celková ponuka bytov v rámci novostavieb sa tak približuje k historicky najnižším číslam.

Pred rokom si klienti kupovali byty, ktoré boli lacnejšie o viac ako 16 percent. Takmer 40 percent developerských projektov zvyšovalo počas tretieho kvartálu cenníkové ceny, konštatoval Lexxus.

Bývanie je drahšie vo všetkých bratislavských okresoch, okrem okresu Bratislava V. Najviac ceny rástli v okrese Bratislava II, o viac ako 7 percent a najmenej si klienti priplatili v okrese Bratislava IV, o 4,5 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa