Osud roky chátrajúceho Esterházyho paláca zo 17. storočia v bratislavskom Starom Meste je podobný iným pamiatkam na Slovensku. Po roku 1989 a prechode niektorých do súkromných rúk, je ich budúcnosť často vecou funkčného využitia a vynaložených financií.

Pri pohľade na stav budov paláca na historickej Kapitulskej ulici neďaleko Dómu sv.  Martina sa zdá neuveriteľné, že do konca 90. rokov minulého storočia slúžili ako mestské nájomné byty. Neskôr tam mal byť archív.

Palác prežil niekoľko majiteľov. Tí síce urobili opatrenia, aby sa nestal ruinou, ale čas nezastavili. V lete 2020 spravilo mesto na hradbách sanačné práce, aby odstránilo havarijný stav a hradby mohli byť prístupné verejnosti.

Rekonštrukcia aj dostavba

Vlastníkom pozemkov a budov je realitná divízia Raiffeisen Property Estate rakúskej banky Raiffeisen. Plánuje rekonštrukciu palácového komplexu v jeho pôvodnom objeme, dostavbu prieluky z Kapitulskej ulice, podľa pôvodných dochovaných fotografií v zmysle pokynov Krajského pamiatkového úradu Bratislava.

V rámci nezastavanej dvorovej časti pripravuje vybudovanie podzemných garáží s vjazdom zo Staromestskej ulice. Vznikne tak komplex, ktorý pritiahne nových obyvateľov a návštevníkov do tejto zabudnutej časti mesta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa