Varšave kraľuje slovenská Varso Tower

Nový mrakodrap Varso Tower s výškou 310 metrov vrátane antény je najvyššou budovou vo Varšave, v Poľsku a v celej Európskej únii. Je súčasťou širšieho multifunkčného projektu Varso Place slovenského developera HB Reavis. V projekte sú tri výškové budovy, v jednej z nich je hotel.

Veža  Varso Tower nahradila v rebríčku najvyšších budov v Poľsku známy varšavský Palác kultúry a vedy s 231 metrami.

V komplexe sa nachádzajú kancelárske priestory, banka či verejne prístupné coworkingové priestory. Hĺbka základov hlavného mrakodrapu je približne 30 metrov, ostatných dvoch budov asi 18 metrov, základová doska veže má hrúbku tri metre. Má štyri podzemné podlažia na parkovanie.

Varso Tower - stavba najvyššej budovy v EÚ vo Varšave (Poľsko)
Neprehliadnite

HB Reavis postavil najvyšší mrakodrap v Európskej únii. Stojí v centre Varšavy

Najvyššia veža Triptych Bankside v Londýne už stojí

Súbor troch veží – dvoch obytných a kancelárskej budovy – v hlavnom meste Spojeného kráľovstva pod názvom Triptych Bankside dosiahol svoj najvyšší bod. Londýnsky projekt slovenského developera J&T Real Estate vo štvrti South Bank má dokončenú hrubú stavbu aj tretej, najvyššej veže s 19 podlažiami (69 metrov).

Viacúčelový komplex s celkovou komerčnou hodnotou 400 miliónov libier (468 miliónov eur) prinesie 169 bytov, viac ako 5 600 štvorcových metrov kancelárií najvyššej kategórie, 1 350 m2 obchodných plôch a priestory pre kultúru. Výstavba sa začala v roku 2019 a dokončenie je plánované v roku 2022.

Triptych Bankside (vizualizácia)
Neprehliadnite

Slováci postavili glajchu v srdci Londýna. Triptych Bankside od JTRE dosiahol plnú výšku

Nájomné bývanie z dielne Sme rodina nemá podporu

Podľa ministra financií Igora Matoviča (OľaNO) sú spory vo vláde o presadenie legislatívy na výstavbu nájomných bytov snahou odchýliť sa od zásadnejších vecí. Minister nezaregistroval podporu návrhu predloženého podpredsedom vlády Štefanom Holým (Sme rodina) žiadnou relevantnou inštitúciou.

Výhrady voči návrhu má aj ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí), podľa ktorej návrh narúša integritu daňového systému. I. Matovič zdôraznil, že hoci idea výstavby nájomných bytov je správna a je súčasťou programového vyhlásenia, predložený návrh nemá podporu odborníkov. Ministerstvo financií aj hnutie OĽaNO sú otvorené debate, no v súčasnej podobe návrh podporu nemá.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Debata o nájomných bytoch je podľa Igora Matoviča snahou odchýliť sa od podstaty

Pradiareň 1900 priniesla nové námestie

Bratislavská mestská časť Ružinov má nové námestie, ktoré vzniklo zo zanedbaného priestoru. Nachádza sa pri obnovenej Pradiarni 1900 s modernými kancelárskymi priestormi, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. V budúcnosti má budovu prepojiť s projektom Zwirn, jeho rezidenčná časť je vo výstavbe. Verejný priestor skolaudovali minulý týždeň.

V rámci územia vznikne viac ako šesťtisíc štvorcových metrov nových obchodných priestorov, ktoré poskytnú plochu až pre 59 obchodných prevádzok na prízemí Pradiarne a rezidenčných budov Zwirn.

Projekt Pradiareň v Bratislave-Ružinove
Neprehliadnite

Projekt Pradiarne 1900 priniesol Bratislave nové námestie s fontánou a platanmi

Dokončujú novú Nemeckú školu v Bratislave

Budova bývalého Ústavu vzdelávania a služieb na Bárdošovej ulici v Bratislave sa stavebnými úpravami zmenila na modernú budovu Nemeckej školy so 16 triedami pre žiakov základnej školy a gymnázia.

Deutsche Schule Bratislava začala s prácami v septembri minulého roka a v súčasnosti požiadala stavebný úrad o kolaudáciu priestorov. Deutsche Schule Bratislava investovala do projektu novej budovy 12 miliónov eur, z ktorých hradí polovicu nemecký štát, druhú polovicu občianske združenie. Hrubé stavebné náklady sú vo výške 6 miliónov eur.

Nemecká škola v Bratislave
Neprehliadnite

Novú Nemeckú školu otvoria v lete 2022 na Kramároch v Bratislave aj s telocvičňou

Tisíce bytov v nadstavbách nákupných parkov

Spoločnosť Immofinanz chce prispieť k rozšíreniu bývania pre ľudí s nižšími a strednými príjmami nadstavbami nad svojimi jednopodlažnými Stop Shop nákupnými parkmi. V súčasnosti má asi sto takýchto prevádzok v desiatich krajinách Európy a ich počet plánuje zvýšiť na 140. S pilotnými projektami začína v Rakúsku a susedných krajinách.

Na území Slovenska je aktuálne vyše 15 takýchto nákupných parkov. Spoločnosť chce takto priniesť na trh nízkonákladové bývanie šetrné k zdrojom s kapacitou až 12 000 nových bytov v strednodobom horizonte.

Stop shop v Liptovskom Mikuláši
Neprehliadnite

Immofinanz chce v nadstavbách nákupných parkov vybudovať tisíce bytov

Agro Tami kúpil distribučný komplex v Trnave

Bývalý distribučný mraziarenský komplex spoločnosti Havi Logistics v krajskom meste Trnave vlastní nový majiteľ – slovenská mliekarenská spoločnosť Agro Tami. Výška kúpnej ceny nebola zverejnená.

Priemyselná nehnuteľnosť sa nachádza v neobývanej okrajovej časti mesta a má napojenie na diaľnicu D1. V minulosti bola kompletne zrekonštruovaná pre medzinárodnú logistickú firmu Havi Logistics.

Za predajom je realitno-poradenská spoločnosť JLL, ktorá ju umiestnila na trhu pred necelým rokom. Havi Logistics využívala centrum v Trnave na zásobovania pre sieť reštaurácií McDonalds a čerpacích staníc OMV.

Distribučný park v Trnave bol zrekonštruovaný pre spoločnosť Havi Logistics
Neprehliadnite

Distribučný mraziarenský komplex v Trnave kúpili nitrianski mliekári z Agro Tami