Panorámu hlavného mesta Poľska tvoria mrakodrapy modernej city. Takmer dvojmiliónová Varšava získala intenzívnou výškovou zástavbou postupne tvár veľkomesta 21. storočia.

Mrakodrapy začali pribúdať po páde komunistického režimu po roku 1989 v bývalom východnom bloku, v súčasnosti sú na území mesta spolu desiatky výškových budov a mrakodrapov.

Sovietsky dar-nedar

V časoch socializmu, od roku 1955, kraľoval pohľadu na Varšavu rozsiahly komplex budov s pôvodným názvom Park kultúry a vedy Josifa Stalina. Jazykom vtedajšieho režimu to bol dar národov Sovietskeho zväzu poľskej spoločnosti. Nakreslil ho tím ruského architekta Leva Rudnieva.

Architektonicky to bol dar rozsiahly a vysoký a plnil viacero funkcií, napriklad kongresovú.  V povojnovej Varšave získal priestor na vyše troch hektároch a dosiahol výšku 231 metrov a počet sedadiel vo vnútri bol 6 000.

Za palácom, už bez mena komunistického sovietskeho vodcu, v poradí podľa výšky nasledovala v hlavnom meste veža Warsaw Spire s 220 metrami (2016) a trojku uzatváral mrakodrap Warsaw Trade Tower s 208 metrami (1999).

O budúcnosti Parku kultúry a vedy, ktorý časť verejnosti chápala ako relikt moci Sovietskeho zväzu, sa viedli na domácej pôde vášnivé diskusie. Objekt je stále využívaný, turisti si nenechajú ujsť vyhliadku z veže do okolia. Od roku 2007 je celý objekt pamiatkovo chránený.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa