V južnej časti zóny Mesto je plánovaných 14 bytových domov. Okrem osempodlažných doskových bytoviek, ktoré nadväzujú na doterajší charakter zástavby s polouzavretými vnútroblokmi, pribudnú aj bodové výškové stavby so 14 až 24 podlažiami s výškou do 76 metrov, ktoré sa stanú dominantou Slnečníc.

Aktuálne predkladaný zámer podľa návrhu štúdia Compass Architekti sa týka časti medzi plánovaným centrálnym parkom zóny Mesto a železničnou traťou. Zóna nazvaná B3-B4-AB2 je umiestnená južne od parku, ktorý ju bude oddeľovať od v súčasnosti rozostavanej zóny B1 pri Panónskej ceste. Výškové budovy vzniknú pri parku a osempodlažné bloky smerom k trati.

Slnečnice napredujú, odhaľujú ďalšiu etapu a otvárajú tržnicu

Slnečnice - Mesto - vizualizácia novej časti Zdroj: Compass Architekti

Pribudnú výškové budovy

„Bodový systém výškových objektov nevytvára parku bariéru, umožňuje plynulý prechod parku aj pomedzi výškové objekty do zóny B3-B4-AB2. Koncept výškových bodových objektov zároveň umožňuje lepšie preslnenie parku, ich rôzne natočenie zlepšuje výhľady a priehľady do okolitej krajiny a vytvára novú kvalitu bývania v rámci projektu Južné mesto,“ píše sa v zámere, ktorý developer predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Najjužnejšie osempodlažné bloky sú orientované kolmo na trať, čím uzatvárajú blok z juhu a vytvárajú bariéru pred hlukom zo železnice. Vzniknú tu dvory so zeleňou a detskými ihriskami. Parkovanie je prevažne riešené v dvojpodlažných podzemných garážach.

Slnečnice napredujú, odhaľujú ďalšiu etapu a otvárajú tržnicu

Slnečnice - vizualizácia celého projektu Zdroj: Compass Architekti

Celkovo by v novej zóne malo vzniknúť 1 515 bytov a 2 005 parkovacích miest, z ktorých sú takmer tri štvrtiny v podzemí a 544 na povrchu popri obslužných komunikáciách. Ponuku bytov by malo tvoriť 548 jedno a 1,5-izbových, 573 dvojizbových, 282 trojizbových a 112 štvorizbových. Počíta sa aj s priestormi pre obchody, gastro a služby v parteri. Začiatok realizácie predbežne investor odhaduje na jar 2023 a trvať by mala dva a pol roka.

V apríli otvorí aj farmárska tržnica

Výstavba zóny Mesto prebieha od Panónskej cesty. Dokončený je prvý bytový dom, kde sa má tento týždeň začať po dlhom meškaní odovzdávanie bytov novým majiteľom. Ďalšie štyri bloky sú už vo výstavbe. Otvorená bola tiež prvá etapa retailového parku Slnečnice Market s prevádzkami ako Billa, 101 drogerie, Jysk, Planeo elektro či Pepco na celkovej predajnej ploche 4 242 štvorcových metrov.

Slnečnice napredujú, odhaľujú ďalšiu etapu a otvárajú tržnicu

Slnečnice Market Zdroj: Cresco Group

Druhú etapu tvorí farmárska tržnica Trch, ktorá prinesie stánky s ovocím a zeleninou, špecializované obchodíky s potravinami a farmárskymi produktami a gastro prevádzky. Developer zatiaľ ohlásil predajne Culka Fruit, Village Farm, Víno Hruška, Špajza, Vallo syry, Dávidkovo koření a gastro prevádzky Brew Bar Café, Fertucha, Naam Thai Food, Slnečnice Kebab, Food 2.0, I Love Pasta, Hummus, Edo-Kin, Mníchovské bistro. „Väčšinu prevádzok plánujeme otvoriť 12. apríla,“ spresňuje dátum otvorenia Pavel Baslík, marketingový riaditeľ Cresco Group.

Celkovo bolo doteraz v Slnečniciach dokončených 836 bytov a 72 rodinných domov v zóne Viladomy a 348 bytov v zóne Mesto (projekt sme opakovane hodnotili v Rande s realitou). Aktuálne sú rozostavané tri bloky vo Viladomoch s celkovo 323 bytmi, ktoré majú byť dokončené v treťom štvrťroku 2019. Štyri bytovky sú vo výstavbe v zóne Mesto, 1 179 bytov má byť hotových postupne od jesene tohto roka do konca budúceho.

V apríli plánuje Cresco spustiť predaj 174 bytov v etape S14 a S15 vo Viladomoch a ďalších 224 bytov prinesie na trh budova A6 v zóne Mesto.