Nemecká centrálna banka varovala, že realitná bublina by mohla ohroziť domáce banky a vyzvala ich, aby si vybudovali kapitálové vankúše. Bundesbank s obavami sleduje výrazný rast cien domov a bytov v Nemecku.

Vizualizácia Eset Campus na bratislavskej Patrónke.
Neprehliadnite

Eset predstavil v Bratislave výskumno-vývojový Campus. Strop investície je 200 miliónov eur

Správa o finančnej stabilite

,,Podľa našich výpočtov sa ceny rezidenčných nehnuteľností nachádzajú o 10 percent až 30 percent nad úrovňou podporenou fundamentmi. Čoraz viac sa to týka aj ostatných regiónov nielen oblastí s vysokou koncentráciou obyvateľstva," uviedla viceprezidentka nemeckej centrálnej banky Claudia Buchová pri predstavovaní správy o finančnej stabilite.

Na ilustračnej snímke stavebné práce.
Neprehliadnite

Pred stavbármi sú výzvy: Trh hladný po bytoch aj plán obnovy po pandémii

Bublina na realitnom trhu čoraz viac ohrozuje nemecké banky a orgány dohľadu by od nich mali požadovať zvýšenie kapitálových vankúšov, uviedla Bundesbank. Nemecko znížilo na začiatku pandémie takzvaný proticyklický kapitálový vankúš bánk na nulu. Ekonomika sa však oživuje a opäť robustne rastie, takže by si ho mali opäť vybudovať, aby mali rezervy pre horšie časy.

Vizualizáciia Garbe Green Park Piešťany
Neprehliadnite

V logistickom Garbe Green Parku Piešťany stavajú udržateľnú budovu s vlastnou studňou

Preto by sa aj podľa Buchovej mal proticyklický vankúš opäť vybudovať. Aktuálne je na nule a pred pandémiou sa nachádzal na úrovni 0,25 percenta celkovej rizikovej expozície. Aktuálna úroveň úverov však podľa banky signalizuje, že zrejme bude potrebný vyšší vankúš.

Zraniteľný systém

,,Rastúce ceny nehnuteľností môžu ohroziť finančnú stabilitu, keď sa bude poskytovať čoraz viac úverov s výrazne uvoľnenými podmienkami a očakáva sa rast cien," uviedla Buchová. Približne polovica hypoték ma fixáciu na viac ako 10 rokov.

,,Vyšší podiel dlhodobejších úverov a kapitálových investícií zvyšuje zraniteľnosť nemeckého finančného systému voči rizikám spojeným so zmenou úrokových sadzieb."

Celkovo fungoval finančný systém počas pandémie dobre, bilancovala Bundesbank. ,,Rozsiahle štátne opatrenia ochránili finančný sektor pred stratami."

Ilustračné foto novostavby bytoviek v Bratislave
Na obr. Bytový komplex v Jarovciach
Neprehliadnite

Ceny bytov na Slovensku stúpajú, v realitnej bubline zatiaľ nie sme