Na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v novembri v Bratislave odznelo nemálo podnetných myšlienok i informácií zo strany štátu.

Štátna tajomníčka rezortu dopravy a výstavby Katarína Bruncková vyzvala podľa TASR podnikateľov, aby boli budúci rok pripravení rýchlo reagovať na vyhlásenie viacerých výziev. Nedostatku príležitostí trhu sa neobáva,  no stavbári takí optimisti neboli.

Podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavla Kováčika drží stavebníctvo nad vodou rezidenčná výstavba. „To, čo nám však prepadlo, sú inžinierske stavby, čo je teda z podstatnej časti dopravnej infraštruktúry,“ povedal na stretnutí P. Kováčik a upozornil na export stavebných prác.

Potvrdzujú to aj údaje z publikácie Slovenskej asociácie facility manažmentu, ktorá uvádza, že v roku 2020 (prvý rok poznačený pandémiou koronavírusu – pozn.TRENDu) klesla najviac produkcia budov, bytových aj nebytových. Objem inžinierskych stavieb výraznejšie klesol už v roku 2019 a tento prepad pokračoval aj v roku 2020.

Deficit je asi 700-tisíc bytov

Stavební podnikatelia si pred dopytom po bývaní nezatvárajú oči. Byty chýbajú predovšetkým v ekonomicky silných regiónoch ako Bratislava, Trnava, Nitra, Žilina a Košice.

„To v kombinácii s rastúcimi úsporami obyvateľstva a inflačnými očakávaniami motivuje občanov do investovania do bývania ako bezpečnej investície. A akceleruje dopyt po bytoch a bytovej výstavbe,“ uviedol pre TREND P. Kováčik. „Na Slovensku je dlhodobý nedostatok bytov v osobnom vlastníctve ale aj nájomných. Kým priemer EÚ je 490 bytov na tisíc obyvateľov, na Slovensku je to len 360 bytov. Takže deficit je približne 700-tisíc bytov.“

Dôvodov, prečo napreduje rezidenčná výstavba pomaly, je podľa P. Kováčika niekoľko. Neustále sa predlžuje proces získanie stavebného povolenia a je nedostatok vhodných pozemkov. Riešenie vidí v prijatí nového zákona o územnom plánovaní a zákon o výstavbe, ktorý čaká na schválenie vlády a parlamentu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa