Výstavba južnej časti budúcej modernej štvrte Nesto v blízkosti slovensko-rakúskych hraníc v bratislavskej Petržalke, smerom ku Kopčianskej ulici sa môže začať. Developer Lucron vo štvrtok (14. 10.) pri príležitosti poklepania základného kameňa predstavil tento multifunkčný projekt.

Okrem vyše 160 bytov v obytných budovách prinesie kancelárske priestory, občiansku vybavenosť vrátane materskej školy a školy so športovým centrom.

Postupne pribudne supermarket, medicínske centrum s lekárňou a námestie. Súčasťou projektu bude športový areál s bežeckým chodníkom okolo celého územia. V súčasnosti vedú cez územie medzinárodné a hojne využívané cyklotrasy.

Do mestskej časti Petržalka, ktorá má v súčasnosti vyše 100-tisíc obyvateľov, taktpo postupne, ako bude pokračovať výstavba, príde ďalších približne 15-tisíc ďalších.

Súťaž na urbanistický koncept

Celková rozloha územia Nesta, kde patrí lokalita Kopčianska ulica – cintorín vojakov z 1. svetovej vojny – vojenský bunker – je 47 hektárov. Vo štvrtok zároveň ohlásil developer medzinárodnú súťaž na komplexný urbanistický koncept severnej časti projektu Nesto. Jej cieľom je priniesť návrh na všetky funkcie v území, medzi nimi najmä verejné priestory a služby. Zadanie má poskytnúť víziu pre najbližších 40 až 50 rokov.

Predseda predstavenstva Lucronu Zoltán Müller verí, že v blízkej budúcnosti predstavia verejnosti kvalitné súťažné návrhy a víziu pre Nesto Sever. Na rozpracovanie menších častí pozve developer rôzne domáce architektonické ateliéry.

Nové formy bývania

V novej štvrti plánuje developer postaviť byty v mestských blokoch, vila domy, rodinné domy, vrátane ohlasovaného tzv. co-livingu. Táto forma bývania je určená ľuďom, ktorí majú radi komunitný spôsob života a zdieľané priestory ako kuchyne, terasy s grilom, práčovne alebo fitnes priestor.

Je určený pre mladé páry a absolventov, aby mali kde začať novú životnú etapu. Zaujímavosťou sú byty pre aktívnych seniorov. Majú mať ergonomické vybavenie, dostupné zdravotné a asistenčné služby.

Spotreba energie

V rámci udržateľnosti na území Nesta postaví developer dažďové záhrady a použije vodopriepustné materiály, ktoré súvisia s prípravou miest na klimatickú zmenu. Novinkou má byť veľké využitie obnoviteľných zdrojov energie.

Budovy plánuje vybaviť technológiami, aby mohli vyrobiť a spotrebovať energiu na mieste, prostredníctvom solárnych panelov. Majú byť v maximálnom rozsahu na každej budove.

Chýbajúce pracovné príležitosti

„Petržalka má problém, že tam, kde podľa územného plánu majú byť služby či obchody, sa nevybudujú. Nie sú rentabilné, developeri s tým majú problém,“ povedal pre TREND starosta Petržalky Ján Hrčka.

Projekt Nesto je však podľa neho v tomto zmysle vyvážený. Sú v ňom nakreslené aj funkcie, ktoré vytvoria nové pracovné pozície, čím pomôžu rozvoju Nesta a Petržalky.

Výstavba nezaťaží zvyšok mestskej časti a dodá novú tvár pohraničnej lokalite s malými podnikmi a predajňami a s nevyužívanými pozemkami. Tá sa mení len pomaly, najmä výstavbou na Kopčianskej ulici.

Budú v Neste zastavovať vlaky z Viedne?

Podpora koľajovej dopravy je v posledných rokoch dôležitá pre rozvoj celého hlavného mesta. Develeper avizuje snahu o vybudovanie železničnej zastávky, ktorej zriadenie koordinuje so štátnymi železnicami.

Znamenala by spojenie so železničnou stanicou Bratislava-Petržalka, s rakúskym pohraničím a rakúskym hlavným mestom Viedeň. Zástupca železníc Tomáš Závodský v tejto súvislosti dodal, že projekt je nakreslený a rokuje sa o ňom.

O zmene vo verejnej doprave do lokality hovorila námestníčka pre dopravu Tatiana Kratochvílová. Od 1. novembra by tam mal premávať autobus mestskej dopravy. Lucron postavil zázemie pre vodičov a otočisko autobusov.

Námestníčka ocenila prístup developera k doprave, aj to, že projekt ponúkne pracovné príležitosti, ktoré chýbajú.

Nesto (vizualizácia)
Neprehliadnite

V Bratislave pribudne 4 500 bytov. Lucron predstavil novú štvrť v Petržalke