Nová štvrť vznikne na celkovej ploche s rozlohou 48 hektárov, v budúcnosti tu bude žiť zhruba 15-tisíc ľudí. Developer hovorí o „prvej kreatívnej štvrti“, kde chce kombinovať na jednom území viacero funkcií a vybudovať akési „mesto v meste“. Výstavba bude kontinuálna počas najbližších 10 – 15 rokov.

Okrem bývania tu budú zastúpené možnosti na trávenie voľného času, športovanie, kultúrne vyžitie, kancelárie, priestory pre kreatívcov, občianska vybavenosť a verejné priestory s tromi veľkými námestiami. Na projekte pracovalo viacero ateliérov na čele so štúdiom Compass, spolupracovali aj šujan_štassel, Siebert + Talaš, Bogle Architects, Vallo Sadovsky Architects a tiež niektorí zahraniční architekti.

Developer počíta s tým, že vytvorí suburbárne mestské centrum s vlastným ekosystémom, začlenené do Bratislavy. Prispôsobil sa tak aj územnému plánu, ktorý tu ráta so zmiešanými funkciami.

„Nesto vytvorí priestor pre tvorivých ľudí všetkých profesií a generácií, ktorí pre svoj život potrebujú kreatívne a podnetné prostredie. Práve preto sú hlavnými charakteristikami Nesta otvorený prístup a flexibilita. Kreativita sa prejaví najmä v prístupe k tvorbe tejto štvrte – Nesto bude rásť organicky a bude ho formovať životný štýl a preferencie ľudí, ktorí v ňom budú bývať a pracovať,“ hovorí manažér Lucronu Peter Kavecký.

S prvou fázou začnú na jar 2020

Developer získal v lete územné rozhodnutie pre prvú fázu v južnej časti územia a momentálne pripravuje podklady pre získanie stavebného povolenia. Začiatok výstavby prvej fázy, kde nájde domov okolo 4-tisíc ľudí, sa predpokladá v marci 2020 a kolaudácia prvých objektov koncom roku 2021. Náklady sú 90 – 100 miliónov.

V druhej etape sa pridá rozsiahlejšia výstavba v severnej časti, o tomto zámere už developer informoval mesto, ale projekt či povolenie ešte nerieši.

V Bratislave pribudne 4 500 bytov. Lucron predstavil novú štvrť v Petržalke

Nesto (vizualizácia) Zdroj: Lucron

Kreatívna štvrť tiež podľa Lucronu znamená, že nie je naplánovaná do posledného detailu. „Existuje viacero príkladov úspešných kreatívnych štvrtí, ako je viedenský Naschmarkt, berlínsky Kreuzberg alebo pražský Karlín. Ale tu platí, že každé mesto je jedinečné a má svoje kultúrne a historické pozadie, z ktorého treba vychádzať. Kopírovanie modelov kreatívnych štvrtí zo zahraničia by preto nedávalo zmysel. Nesto bude na mieru ušité špecifikám Bratislavy,“ načrtol urbanista Peter Gero, ktorý je senior konzultantom Lucronu pre mestské plánovanie a architektúru.

Územie bude rozdelené 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa