Okolo Nemeckého kultúrneho domu v Rači vzniká nová rezidenčná štvrť, ktorá prinesie takmer 500 bytov.

Konkrétne ide o územie medzi Plickovou, Sadmelijskou, Kubačovovou ulicou a Barónkou. Historický objekt, ktorý je dominantou a kultúrnym centrom mestskej časti, je zakomponovaný do budúcej štruktúry lokality.

Nové centrum Rače

Developer sa zaviazal vybudovať parkovacie miesta aj pre tento objekt na vlastné náklady. V okolí pribudne materská škola, cyklotrasy, udeje sa rekonštrukcia dvoch priľahlých križovatiek a zastávky mestskej hromadnej dopravy.

„Jeden zo zámerov nášho vstupu do projektu je vytvoriť z tohto miesta nové centrum Rače,“ povedal pri krste projektu Peter Huňor, predseda predstavenstva finančnej skupiny Bencont Group.

Stavebné stroje začali prípravné práce už začiatkom mesiaca. Projekt šiestich obytných domov a troch polyfunkčných domov s bývaním a občianskou vybavenosťou. Z toho je päť samostatných objektov postavených na podzemných garážach, ktoré ponúkajú 835 parkovacích miest. Pribudne 469 bytov pre 860 ľudí.

Projekt Rínok Rača začali stavať, prinesie takmer 500 bytov

Začiatok výstavby projektu Rínok Rača Zdroj: Bencont Development

Prvá kolaudácia bytových priestorov je naplánovaná na koniec roka 2021. Celý projekt by mal byť dokončený koncom roka 2024.

Podľa webovej stránky projektu je voľných ešte 77 bytov. Z toho 14 jednoizbových, 24 dvojizbových, 24 trojizbvých, 14 štvorizbových a jeden päťizbový byt. Ceny sa pohybujú na úrovni 2 700 - 2 800 eur za štvorcový meter. Napríklad trojizbový byt na treťom podlaží v bloku B1 s výmerou 66,15 m2 a balkónom (5,1 m2) stojí 195 804 eur.

Vyhoveli pripomienkam

Projekt sa v minulosti nestretol s pozitívnym ohlasom od obyvateľov Rače. V podstate od začiatku stavebného konania obyvatelia protestovali proti hustote zástavby. Po tlaku komunity developer Bencont Development dobrovoľne prerušil stavebné konanie.

Podľa upravenej verzie projektu má Rínok Rača menej zástavby a výrazne vyšší pomer zelených plôch, ako predpokladal územný plán. Žiadna z budov neprevýši maximálne výšky v okolí a kľúčové miestne výhľady ostanú zachované.

Developer po požiadavke verejnosti a samosprávy zmenšil index podlažnej plochy na úroveň 1,5. Plocha bude zastavaná na 80 percent oproti tomu, čo povoľuje územný plán.

Projekt Rínok Rača začali stavať, prinesie takmer 500 bytov

Model projektu Rínok Rača Zdroj: Bencont Development

Po týchto zmenách dostal projekt po viac ako štyroch rokoch všetky potrebné povolenia. Napriek tomu by podľa mestskej časti mohol developer upustiť z hustoty zástavby ešte viac. Pre Raču je oblasť, v ktorej budú bytové domy stáť, citlivá téma, nielen kvôli histórii zóny, ale aj kvôli polohe.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa