V Rači aktuálne ožívajú veľké realitné projekty, ktoré sa v minulosti pribrzdili. Nedávno získal stavebné povolenie Rínok Rača s takmer 500 bytmi na mieste bývalých vinárskych závodov. K realizácii sa chce posunúť aj projekt Račany Rosso zo skupiny Grafobal Ivana Kmotríka.

Proti obom zámerom vystupoval ešte ako aktivista a poslanec súčasný račiansky starosta Michal Drotován. Stavebné povolenie pre Rínok Rača napokon podpísal po tom, čo developer projekt zredukoval a zohľadnil kritiku obyvateľov. Podľa starostu už potom pripomienky ľudí k zámeru neprišli.

V prípade Račany Rosso má však mestská časť v súčasnosti radikálnejší postoj – aj preto, že projekt je v nižšom stupni povoľovacieho procesu. Grafobal Development sa doň pritom púšťa intenzívnejšie po tom, čo dokončil Národný futbalový štadión (NFŠ) a finišuje aj s priľahlými bytmi a kanceláriami.

Podľa starého zákona

Rozsiahly projekt na kopci nad Račou predstavila developerská skupina I. Kmotríka už pred šiestimi rokmi. Nadviazať má na hotové Račany Bianco so 168 bytmi.

Po dokončení má Račany Rosso tvoriť 15 bytových domov spolu s obchodným centrom, ktorého súčasťou má byť integrovaná zastávka električiek spolu s inteligentným dopravným informačným systémom. Prístup návštevníkov do nákupného centra by tak mal byť zo zastávky suchou nohou. 

Kmotríkova skupina počíta s investíciou vyše 100 miliónov eur, projekt pre ňu navrhlo štúdio Expoline, ktoré vyhralo súťaž a robilo aj na NFŠ.

Koncept vychádzal 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa