Pre šírenie nového koronavírusu a súvisiacie opatrenia klesá nájomné v najdrahších mestách sveta. Ľudia nechcú platiť vysoké čiastky za bývanie v skôr žiadaných centrách, kde je teraz väčšina obchodov, reštaurácií a služieb zatvorená. Práve dostupnosť služieb je často hlavný dôvod, prečo sa ľudia do centra nasťahovali. Situácia je podobná v Sydney, New Yorku, San Franciscu aj v Londýne, uviedla agentúra Bloomberg. ,,Ak teraz nejednáte o zníženie nájmu, ste blázni," hovorí analytik Tim Lawless zo spoločnosti CoreLogic, ktorá sa zaoberá analýzou dát. ,,Ponuka je vysoká a dopyt prudko klesol," dodáva.

Priority záujemcov o bývanie zmenil prechod na prácu z domu i zatvorené obchody a bary. Zmenila sa tak aj mocenská rovnováha medzi prenajímateľmi a nájomníkmi. Príkladom doterajšieho trendu je aj 26-ročná Christine Karen Steffenová-Chungová, ktorej sa podarilo vyjednať deväťpercentnú zľavu na nájomnom za dom v žiadanej štvrti Enmore v austrálskom Sydney. ,,Keď bude zmluva končiť, budem tlačiť na ďalšiu zľavu," hovorí Karen Steffenová-Chungová. ,,Trh sa zmenil," vysvetľuje žena, ktorá sa o dom v lokalite vzdialenej asi desať kilometrov od centra mesta delí s troma ďalšími nájomníkmi.

Na snímke je Lulu ktorá býva v podnájme v bratislavskom byte.
Neprehliadnite

Nedostatok bytov tlačí ich ceny nahor aj napriek koronakríze

Meniť sa ale začína aj situácia na predmestiach. Ľudia sa solídnymi príjmami si myslia, že sa do kancelárií na plný úväzok už nikdy nevrátia a začínajú byť ochotní dochádzať do práce z väčšej vzdialenosti výmenou za viac priestoru či väčšiu záhradu. Ceny takýchto nehnuteľností sa preto zvyšujú napriek hrozbe globálnej recesie.

Napríklad v oblasti Westchester County, ktorá leží na sever od New Yorku, a ktorá sa môže pochváliť viac ako 80 kilometrami štvorcových parkov, sa kúpne ceny rodinných domov zvýšili v porovnaní s vlaňajškom o 16 percent. Naopak na Manhattane sú najnižšie od roku 2013 a ponuka je v porovnaní s minulým rokom trojnásobná.

Dramatický pokles cien nájmov zažíva aj kalifornské San Francisco. Mesto, ktoré pôsobí ako magnet na ambicióznych mladých ľudí, sa preslávilo raketovo rastúcimi cenami nájmov, ktoré prinútili aj niektorých zamestnancov zo Silicon Valley žiť v prenajatých obytných vozoch zaparkovaných na ulici. Keď teraz ale technologické firmy oznamujú zamestnancom, že budú pracovať na diaľku určite ešte aj v budúcom roku a možno aj natrvalo, nájmy rýchlo klesajú. Nájomné v garsónke v San Franciscu bolo v septembri podľa webu Realtor medziročne o 31 percent nižšie, zatiaľ čo celoštátny pokles predstavoval 0,5 percenta.

Bytové sídlo
Neprehliadnite

Ceny nehnuteľností medziročne rástli, medzi štvrťrokmi však pomalšie

V Londýne ceny nájmov klesajú v reakcii na úbytok zahraničných študentov a dobre platených cudzincov, ktorí mesto opúšťajú kvôli brexitu. V najdrahších štvrtiach nájmy podľa spoločnosti Knight Frank v septembri medziročne klesli o 8,1 percenta, najprudšie za posledných viac ako desať rokov. Slabší dopyt po bývaní vykazuje Londýn ako jediný región v Británii, ukázal prieskum organizácie Royal Institution of Chartered Surveyors. Podľa profesorky urbanizmu Christine Boyerovej z Princetonskej univerzity by pokles cien bývania mohol viesť k jeho spravodlivejšej distribúcii. Mestá si ale podľa nej svoju príťažlivosť uchovajú. ,,Milujeme mestá, radi sa združujeme," hovorí žena, ktorá sama tiež prenajíma.