Priemerná cena dvojizbových bytov za štvorcový meter (m2) v slovenských krajských mestách vzrástla v 3. kvartáli o 9,65 percenta. Vyplýva to z analýzy Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS). Medzi štvrťrokmi bol však cenový nárast už pomalší, spomalil sa na úroveň 0,31 percenta. „Tretí kvartál nepriniesol vo výsledkoch štatistiky cien nehnuteľností žiadne prekvapenia alebo zmeny. Jedno prekvapenie by tu však bolo," uviedol analytik asociácie Martin Lazík s tým, že niektorých možno prekvapil fakt, že ani náhodou nedošlo k prepadu cien. Realitný trh podľa asociácie počas netradičného leta hýril aktivitou a dobiehal zameškané z 2. kvartálu.

Na snímke je Lulu ktorá býva v podnájme v bratislavskom byte.
Neprehliadnite

Prenájom alebo kúpa bytu na hypotéku? Analytici už vedia, čo je lacnejšie

Ceny dvojizbových bytov na m2 narástli v Bratislave o jedno percento. V jednotlivých bratislavských okresoch oscilujú okolo dosiahnutých maximálnych cien. Bratislavský priemer dvojizbových bytov sa medzikvartálne zvýšil o 38 eur za m2," vyčíslil Lazík. Celkový košický priemer sa medzi 2. a 3. kvartálom tohto roka zvýšil o 18 eur za m2. „Obdobnú cenovú korekciu vidíme aj v prípade Prešova, kde po prudkom náraste v 2. kvartáli prišlo k zníženiu ceny. Napriek tomuto zníženiu je cena vyššia o 26 eur za m2, ako tomu bolo na začiatku roka v 1. kvartáli," doplnil Lazík.

V 3. kvartáli rástli aj ceny trojizbových bytov, ale rovnako ako v prípade dvojizbových bol rast pomalší a v celoslovenskom priemere ostal pod jedným percentom. V Bratislave cena trojizbových bytov vzrástla o 44 eur za m2, v Košiciach o 13 eur za m2. „Napriek spomaľovaniu rastu je medziročná zmena v cenách trojizbových bytov na úrovni 8,62 percent, čo môžeme považovať za vysoké číslo," poznamenal Lazík. Ako uzavrel analytik, prognóza z predošlej analýzy sa napĺňa - ceny na trhu sa výrazne nemenia a rast cien sledovaných nehnuteľností sa spomaľuje. „Napriek prísnejšiemu prístupu bánk k posudzovaniu hypotekárnych žiadostí sa jeseň opäť nesie v znamení sezónnych ponúk nízkych úrokových sadzieb pre hypotekárnych klientov. Realitný trh ostáva v prevádzke aj tvárou tvár druhej vlne pandémie," dodal Lazík.