
Stavebné sporenie potrebuje reštart
Suma, ktorú si Slováci mesačne odkladajú bokom, za posledné mesiace mierne poklesla. Dochádza k zmene spôsobu sporenia, keď tradičné stavebné sporenie či vkladné knižky nahrádzajú modernejšie formy, ako sú investovanie do fondov alebo kryptomien, ukázal novembrový prieskum agentúry IMAS pre skupinu Erste Group.
Skutočnosť, že záujem o tento produkt poklesol najmä kvôli nízkemu zhodnoteniu vložených peňazí, potvrdzuje pre TREND aj Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančný kompas.
„Dve z troch stavebných sporiteľní ho prestali predávať. Medzi záujemcov o tento produkt patria tí, ktorí ešte nemajú vyriešené bývanie. Tu môže poslúžiť na dofinancovanie chýbajúcej sumy, ktorú banka neposkytne v plnom rozsahu,“ dodáva. Štátna prémia pri stavebnom sporení v roku 2022 dosahuje 2,5 percenta z ročných vkladov (maximálne 70 eur) pri minimálnom vklade 2 800 eur. Ministerstvo financií navrhlo pre rok 2023 prémiu nezvyšovať.
Podľa M. Dobiša štátnej prémii neprospieva jej dlhodobé zastropovanie. „Rovnako ako pri hypotéka vidím minimálnu snahu vlády. V minulosti bol štátny príspevok pri hypotekárnom úvere definovaný ako konkrétne percento zvýhodnenia, dlžník mal tak zo schválenej úrokovej sadzby časť preplácanú štátom. Dnes ide o preplatenie zaplatených úrokov v obmedzenej výške a iba pre niektoré príjmové skupiny. Nielenže je definovaný vek, ale aj výška príjmu, ktoré dlžník nesmie prekročiť,“ dodal M. Dobiš.