Počet dokončených bytov v 3. kvartáli tohto roka na Slovensku dosiahol predpandemické hodnoty, akceleroval najmä počet začatých bytov. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Stavebné úrady vydali stavebné povolenia na výstavbu viac ako 6 200 bytov, čo je najvyšší počet začatých bytov v rovnakom období (v 3. štvrťroku) za posledných 12 rokov.

Medziročný pokles

Počet dokončených bytov medziročne poklesol, a to viac ako o pätinu (o 21,5 percent), skolaudovaných bolo 4 654 bytov. „Pokles však súvisí s vysokou porovnávacou základňou minulý rok, keď sa v 3. štvrťroku realizovali odložené kolaudácie z 2. štvrťroka 2020 po útlme prvej vlny pandémie,“ poznamenali štatistici. Aktuálne sa tak v júli až septembri tohto roka dokončil približne rovnaký počet bytov ako pred pandémiou (rast o 1,7 percent v porovnaní s 3. štvrťrokom 2019).

Projekt Nesto v Bratislave-Petržalke
Neprehliadnite

Sever Nesta v Bratislave chce riešiť sedem ateliérov. Lucron preferuje udržateľné riešenie

Situácia v krajoch však bola značne rozkolísaná. Medziročne došlo k úbytku dokončených bytov v piatich z ôsmich krajov Slovenska, pričom pokles dosahoval od 6,5 percent v Trnavskom kraji po 63,6 percent v Košickom kraji. V troch krajoch bol zaznamenaný prírastok skolaudovaných bytov, najvýraznejší v Prešovskom kraji o viac ako 21 percent.

Najvyšší podiel v okolí hlavného mesta

„Naďalej platí výrazná koncentrácia počtu dokončovaných bytov v regióne okolo hlavného mesta, ktorý sa tradične vyznačuje najvyšším podielom na výstavbe, aktuálne každý piaty byt postavený v 3. štvrťroku v SR bol na území Bratislavského kraja (21 percent)," porovnali štatistici.

V porovnaní s rovnakým obdobím 2019 sa v krajoch dokončilo viac bytov, a to až takmer o 42 percent v Banskobystrickom kraji a o 21 percent v Prešovskom kraji. V Trnavskom kraji bol zaznamenaný rast o 17 percent.

Verejný priestor v Eset Campus na bratislavskej Patrónke.
Neprehliadnite

K modernému kampusu v Bratislave smeruje ESET, o slovo sa hlási aj CEPIT

Výnimku tvorili dva regióny, kde aktuálny počet dokončených bytov výraznejšie klesol v porovnaní s hodnotami pred pandémiou, a to Bratislavský kraj (pokles o 21 percent) a Nitriansky kraj (pokles o 15 percent).

Nedosiahnuté minuloročné hodnoty

Opačný trend je pri začatých bytoch, stavebné úrady vydali povolenia na výstavbu 6 228 bytov, čo bolo o 12,5 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka. „V porovnaní s obdobím pred pandémiou (s 3. štvrťrokom 2019) boli aktuálne čísla vyššie o 3,9 percent," porovnali štatistici.

Od začiatku roka úrady schválili dokončenie 14 011 bytových jednotiek, čo nedosahovalo hodnoty z minulého roka, ale takmer o päť percent prevyšovalo hodnoty z 3. štvrťroku 2019. Súčasne odsúhlasili začatie výstavby 17 013 bytov.

JB 21 Glasgow - Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prejavu na klimatickom summite COP26 v Glasgowe 2. novembra 2021. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v utorok na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe, ktorú označila za rozhodujúcu pre budúcnosť planéty. Varovala, že politici zatiaľ nedokázali prijať účinné opatrenia, ktoré by zvrátili prehlbujúcu sa klimatickú krízu. Podľa prezidentky hrozí Zemi
Neprehliadnite

Sídlo kancelárie Čaputovej získa vynovenú tvár, rekonštrukcia bude stáť milióny eur