Prezentácia koncepčného návrhu globálneho výskumno-vývojového centra a sídla špičkovej softvérovej firmy Eset na bratislavskej Patrónke v novembri vyvolala veľký záujem. Nová štvrť ESET Campus pre 1 500 zamestnancov nastaví latku pre takéto projekty vysoko. Teoreticky môžu byť v Bratislave až tri výskumno-vývojové lokality – ESET Campus, areál akadémie a Technologický park CEPIT.

Bývalý hlavný architekt eurokomisie Peter Beňuška oceňuje prácu renomovaného ateliéru BIG – Bjarke Ingels Group na projekte v blízkosti Malých Karpát . "Bratislava sa dostane na architektonickú mapu sveta," uviedol. O projekte informoval aj najnavštevovanejší portál pre architektúru archdaily.com.

Nielen po stránke udržateľnej architektúry je ESET Campus v popredí na domáce pomery, ale najmä cieľmi. O jednom z nich, aby talenty ostávali doma a na Slovensko prichádzali pracovať perspektívni cudzinci, počúvajú firmy často. Ale jeho realizácia mešká a zatiaľ záujem o vzdelaných vo svete stúpa.

Dvaja na Patrónke

Príklad je neďaleko. Je to rozsiahly areál Slovenskej akadémie vied v Bratislave oproti bývalej Vojenskej nemocnici. Areál postupne vznikal od 60. rokov minulého storočia. TREND v máji napísal, že SAV by chcela do konca tohto roka vyhlásiť medzinárodnú architektonickú súťaž na jeho obnovu. Zámerom je najmä revitalizácia budov a priestoru. Majú vzniknúť funkcie bežné v modernom vedeckom kampuse.

V súťaži mali architekti vizualizovať predstavy, ktoré sú výsledkom internej diskusie v akadémii v roku 2020. „Ak chceme hovoriť o modernom vedeckom kampuse, naša finančná predstava nákladov sa začína na úrovni 60 miliónov eur. Toľko sme aj navrhovali v rámci pripomienkovania Plánu obnovy SR, zatiaľ, žiaľ, neúspešne,“ ozrejmil vtedy člen Predsedníctva SAV František Simančík.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa