Nízkoenergetické, pasívne, nulové či plusové domy sa líšia v prvom rade spotrebou energie, ale aj použitými materiálmi a technológiami, ktoré úsporu môžu znižovať či dokonca ju produkovať.

Keďže zaistenie tepelnej pohody je najväčšou položkou v rozpočte domácnosti, berie sa ohľad hlavne na vykurovanie a únik tepla. Podľa toho, koľko primárnej energie dom spotrebuje na zaistenie tepelného komfortu, rozdeľujeme domy na nízkoenergetické (menej ako 54 kWh/m² ), pasívne (od 5 do 15 kWh/m² ), nulové (menej ako 5 kWh/m² ) a plusové. To sú také, ktoré vytvoria viac energie ako potrebujú.

Ak sa zameriame prioritne na najznámejšie pasívne domy, tak pri nich platí, že sa vyznačujú veľmi nízkou spotrebou energie na zabezpečenie tepelnej pohody i celú prevádzku. Inštitút pre pasívne domy informuje, že v ideálnom prípade stačí na vykúrenie domu v zime ohriať, v lete ochladiť vetrací vzduch.

Konkrétne údaje naznačujú, že potreba tepla na vykurovanie dosahuje najviac 15 kWh/m²a a tepelná strata je pod 10 W/m² . Potreba primárnej energie v pasívnom dome je najviac 120 kWh/m²a.

Efektivita lokálnych energetických zdrojov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa