Viac ako tretina nových slovenských nehnuteľností na bývanie sa stavia v bratislavskom regióne. Tempo výstavby bytov a domov je v súčasnosti najrýchlejšie od osamostatnenia Slovenska. V minulom roku sa postavilo v priemere 2,8 bytu na tisíc obyvateľov. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti GfK Slovakia s názvom Bývanie v bratislavskom regióne 2006.

Tá mapuje otázky bývania v bratislavskom regióne, ktorý zaznamenáva najväčší stavebný boom. Napriek tomu ešte má čo dobiehať, pretože Slovensko stále zaostáva za priemerom Európskej únie, kde pripadá na tisíc obyvateľov približne o 100 obývaných bytov viac. Prieskumu sa zúčastnilo 2000 respondentov zo spádových oblastí Bratislavy.

Prekvapením prieskumu je to, že najviac obyvateľov bratislavského regiónu, ktorí počas nasledujúcich dvoch rokoch plánujú zmenu bydliska, by si vybralo Petržalku. Vyhovuje najmä mladým ľuďom do 24 rokov a osobám žijúcim v domácnostiach s nižším mesačným príjmom. Vybrali by si ju tiež obyvatelia, ktorí v tejto bratislavskej mestskej časti na pravom brehu Dunaja žijú a sú na ňu zvyknutí, preto pri sťahovaní nechcú meniť lokalitu bývania.

Ľudia by si v Bratislave najradšej vybrali Petržalku

Najväčšie slovenské sídlisko v popularite nasleduje mestská časť Ružinov s 13,2 percentami sympatií. Ďalšími obľúbenými oblasťami sú mimo mestské lokality - okresy Malacky a Senec. Do Starého mesta slovenskej metropoly by sa podľa štúdie GfK presťahovalo niečo vyše 4 % z tých obyvateľov Bratislavského kraja, ktorí v najbližších rokoch plánujú zmenu bývania.

Zo štúdie ďalej napríklad vyplýva, že v súčasnosti spláca hypotekárny alebo stavebný úver kvôli nadobudnutiu bytu alebo domu 6 % obyvateľov bratislavského regiónu. Demograficky ide predovšetkým o ľudí v strednom veku s čistým mesačným príjmom na domácnosť nad 50 000 korún, ktorí žijú buď v bezdetnej domácnosti alebo majú jedno maloleté dieťa do 6 rokov.

Na druhej strane úver na rekonštrukciu alebo úpravu rodinného domu či bytu spláca v súčasnosti 7 % osôb bratislavského regiónu. Čerpajú ho aj ľudia z nižších či stredných príjmových skupín, keďže ide o podstatne nižšie sumy, ako pri čerpaní úveru za účelom stavby či kúpy nehnuteľnosti.

Zaujímavé je tiež, že takmer tretina ľudí, ktorí v blízkej budúcnosti plánujú kúpu nehnuteľnosti na bývanie, ju plánuje financovať z vlastných zdrojov. Zo štúdie GfK vyplýva, že ide najmä o ľudí vo veku nad 40 rokov.

Ilustračné foto - petrzalka.sk