Z priemernej mesačnej mzdy si vlani na jeseň mohol Slovák dovoliť kúpiť 0,68 štvorcového metra nehnuteľnosti, čo je podobná úroveň ako v roku 2016 (0,69 štvorcového metra). Najvyššia dostupnosť bývania sa dlhodobo drží v Nitrianskom regióne.

Najnedostupnejšia Bratislava

Z priemerného platu v danom kraji si môže obyvateľ dovoliť 1,17 štvorcového metra nehnuteľnosti. Na kúpu bytu s rozlohou 65 štvorcových metrov by si tak obyvateľ pracujúci v Nitrianskom regióne musel odložiť 56 mesačných platov. Podobne sú na tom obyvatelia Trenčianskeho kraja, kde si môžu z priemernej mzdy dovoliť 1,15 štvorcového metra nehnuteľnosti.

Na opačnom konci dostupnosti sa dlhodobo umiestňuje Bratislavský kraj, v ktorom si môže obyvateľ kúpiť z priemernej mzdy 0,61 štvorcového metra nehnuteľnosti. Na kúpu bytu s rozlohou 65 štvorcového metra by si tak potreboval odložiť 107 mesačných platov.

Sťahovanie do miest

V súvislosti s meniacou sa demografiou a štýlom života sa menia aj trendy v oblasti bývania, ktorým sa developeri musia prispôsobovať. Práve technológie a inovácie sú jedným z nich. „Generácia tzv. mileniálov bude tvoriť podstatnú časť dopytu v budúcich desaťročiach. Ide o generáciu technologickú a v súvislosti s tým budú nové byty viac automatizované, „bezkáblové a bezdrôtové“ a inteligentné. Staršie nehnuteľnosti, ktoré takéto vymoženosti nebudú ponúkať, zostanú v nevýhode a ak budú chcieť konkurovať, budú musieť investovať nemalé finančné prostriedky,“ vysvetlil riaditeľ Odboru financovania nehnuteľností ČSOB Jozef Futrikanič.

Ten zároveň predpokladá, že v ďalších rokoch budú Slováci uprednostňovať pred sťahovaním na vidiek skôr sťahovanie do miest. „Čoraz viac ľudí býva v mestách a urbanizácia miest bude pokračovať ďalej a rýchlejšie. Teda nové byty budú potrebné, a samozrejme, pozemky sú limitované. Aj to spôsobuje rast cien rezidenčných nehnuteľností. Z miest sa stávajú veľké aglomerácie a tento trend so sebou prináša ďalšie nároky na investície do novej občianskej infraštruktúry, služieb a nového bývania,“ uzavrel J. Futrikanič.