Analytici portálu Nehnuteľnosti.sk sa 25 rokov od rozdelenia Československa pozreli na to, ako sa vyvíjajú realitné trhy v oboch krajinách. Základné rozdiely našli už na štartovacej čiare, keď Česko ťažilo z priaznivejšej ekonomickej situácie.

Česi mali náskok

„Deväťdesiate roky znamenali roztvorenie nožníc, keď sa Českej republike darilo úspešnejšie lákať zahraničné investície, developerský trh bol rozvinutejší, a to v oblasti logistiky, kancelárií ako aj rezidenčnej výstavby. Historická centralizácia kapitálu znamenala lepšie štartovacie pozície aj pre domáce podniky. Slovenský realitný trh mal zase obdobia, keď ten český rýchlejšie dobiehal,“ porovnáva  analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík.

Vlani pocítili obe krajiny nárast cien bytov. Kým slovenský trh zaznamenal v treťom štvrťroku podľa údajov Eurostatu rast na úrovni 7,3 percenta, v Česku preskočil 12-percentnú hranicu. Naši západní susedia sa v tomto ohľade zaradili na čelo európskych štatistík. Dôvodom tohto stavu sú problémy pri vydávaní stavebných povolení.

Aj preto sú cenníkové ceny v Prahe výrazne vyššie ako v Bratislave. „Súčasný stav cien pre porovnateľné nehnuteľnosti a lokality vychádza v hlavnom meste Česka o 20 až 30 percent drahšie v prípade bytov ako v Bratislave. Ceny starších bytov sa v Bratislave pohybujú skôr na úrovni druhého najväčšieho českého mesta – Brna,“ hovorí M. Lazík.

Hypotéky výhodnejšie na Slovensku

Ako príklad uvádza konkrétne porovnanie. „Ak zoberieme do úvahy porovnateľné lokality v oboch mestách a aj rozlohu, tak v Bratislave kúpime starší dvojizbový byt za 115-tisíc eur, zatiaľ čo v Prahe musíme siahnuť do vrecka oveľa hlbšie. Pražský starší dvojizbový byt si totiž zadovážime až za 154-tisíc eur. Pre porovnanie rovnaký byt v Brne stojí 116-tisíc eur,“ porovnáva M. Lazík.

Realitný súboj Praha – Bratislava? Slovenské mesto je na úrovni Brna

Porovnanie cien nehnuteľností vo vybraných mestách Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Oproti Česku je na tom Slovensko lepšie z hľadiska hypotekárneho trhu. Úrokové sadzby na hypotéky sa totiž v českých bankách pohybujú o viac ako pol percentuálneho bodu vyššie ako u nás. Naopak, v oboch krajinách je vysoké percento nehnuteľnosti v súkromnom vlastníctve, čo nie je v západnej Európe obvyklé.