Spoločnosť Vydrica Development ukončila prvú etapu výstavby projektu Vydrica v bratislavskom podhradí. Ako informuje developer v tlačovej správe, štyri rezidenčné budovy prvej etapy vyrástli do svojej konečnej výšky. Stavba podľa investora napreduje podľa naplánovaného časového harmonogramu. Plánovaný termín dokončenia prvej etapy je rok 2024.

Štyri budovy a stovky bytov

V projekte v súčasnosti realizujú viaceré stavebné práce. Začali s kamenným obkladom múra, ktorý vymedzuje priestor medzi budovami a hradným bralom. Pracujú tiež na vnútorných omietkach a montáži vnútorných deliacich priečok.

„V tomto roku je naplánovaná tiež realizácia finálnej úpravy fasád všetkých budov, ako aj dokončenie výplní otvorov, loggií a balkónov," priblížil investor. Ako dodal, pri fasádach domov využívajú priestorovú moduláciu budov tak, aby sa fasáda striedala takmer každých 25 metrov, čo je podobné dnešnému charakteru budov v Starom Meste.

V rámci prvej etapy pribudne súbor štyroch rezidenčných budov s 207 bytmi, od malometrážnych jednoizbových až po päťizbové mezonety. V parteri rezidenčných budov sa nachádza 3 300 metrov štvorcových obchodných prevádzok.

Rekonštrukcia Kempelenovho vodovodu

„Po dokončení projektu získajú Bratislavčania tri nové ulice, ktoré predĺžia staromestskú pešiu zónu, pričom ich trasovanie kopíruje ulice historickej Vydrice," uvádza developer. Najdlhšou a najdôležitejšou bude ulica s pracovným názvom Floriánska. Na ňu nadviaže menšie námestie a ulica vyústi až na Rybné námestie pri Dóme sv. Martina.

V rámci prvej etapy výstavby už revitalizujú dve ľadové jamy – historické pamiatky z 15. storočia, ktoré sprístupnia verejnosti. Návštevníci si budú môcť prehliadnuť aj rekonštrukciu pôvodného Kempelenovho vodovodu alebo pripomienku pôvodných murív.

„Ďalším významným krokom bude rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky Vodná veža, ktorá je majetkom hlavného mesta a je jednou z najstarších pamiatok na území Bratislavy," poznamenal developer. Vodná veža bude po dokončení slúžiť na organizovanie verejných kultúrno-spoločenských podujatí.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke z dronu plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy. Bratislava, 24. apríla 2022. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Významné investície nebudú mať výnimku z potreby ukončeného procesu EIA