Podľa odborníkov na reality je o malometrážne byty v Brne veľký záujem, väčšinou však majú až dvojnásobnú plochu. Majitelia si ich často kupujú ako investíciu a prenajímajú ich, najradšej v novostavbách.

Byt na Běhounskej ulici je tretí pôvodne nebytový priestor, ktorý A. Rujbr adaptoval. Prvý vznikol z práčovne na Lidickej ulici v Brne, ďalší z bývalej maštale a pivného šenku na Jakubskej ulici v Prahe.

„Základnou víziou je dať život opusteným miestam. Chodím po mestách a vidím, koľko budov je prázdnych, koľko miest je nevyužitých,“ hovorí architekt. Rozhodol sa preto v projekte Living showroom využiť už existujúce priestory namiesto zaberania poľnohospodárskej pôdy.

Minimalistický byt na Běhounskej vznikol vďaka investícii majiteľa Michala Chládka, ktorého koncept zaujal. „Myslím si, že mestá by sa mali zahusťovať a využívať priestory, ktoré ležia ladom, než stavať na zelenej lúke,“ myslí si M. Chládek.

Skôr než transformáciou starších priestorov však garzónky podľa odborníkov stále vznikajú v novostavbách. „Tieto priestory, predtým najčastejšie označované ako ateliéry, vznikali najmä pre nesplnenie niektorej zo stavebných noriem. Dnes vznikajú v podobe tzv. ubytovacích jednotiek najmä pre limity územného plánu, ktorý v mnohých lokalitách vyžaduje polyfunkčné budovy namiesto budov na bývanie,“ opisuje obchodný riaditeľ developerskej spoločnosti Trikava František Šudřich.

Dá sa bývať na 18 štvorcových metroch? Český architekt ukazuje, že to ide

Living Showroom v Brne Zdroj: Living Showroom

Ubytovacie jednotky majú podľa stavebných predpisov slúžiť na prechodné ubytovanie. Malometrážne byty sú podľa developerov ideálnou nehnuteľnosťou pre investorov. „Výnosy z ich prenájmu sú v pomere k nadobúdacej cene najlepšie a ich kúpu si môže spravidla dovoliť aj menej majetný záujemca,“ vysvetľuje F. Šudřich. Často ich kupujú rodičia deťom ako štartovacie byty.

Veľký záujem o malé byty potvrdzujú aj realitné kancelárie. Tvoria asi tretinu dopytu po bývaní v novostavbách, predtým to bola štvrtina. „Veľa ľudí ich má na prenajímanie, takže dopyt je tam vďaka tomu najväčší,“ hovorí majiteľ realitnej spoločnosti Nejlepší bydlení Vladimír Veselský. Reč je však o štandardných výmerách okolo 30 až 35 štvorcových metrov u jednoizbových bytov, prípadne aj väčších priestoroch.

Dá sa bývať na 18 štvorcových metroch? Český architekt ukazuje, že to ide

Living Showroom v Brne Zdroj: Living Showroom

Bývanie na 18 štvorcových metroch je podľa F. Šudřicha skôr výstrelkom. „Technická norma pre obytné budovy naviac uvádza, že pokiaľ byt tvorí jedna miestnosť, musí mať plochu najmenej 16 štvorcových metrov,“ vymenúva.

Na kúpeľňu s toaletou by tak v klasicky riešenom byte zostali len dva štvorcové metre. Architekt A. Rujbr sa však s obmedzeným priestorom vysporiadal tak, že kúpeľňu oddelil iba posuvnou stenou. Jeho showroom je tak skutočne doslova jednoizbovým bytom.