„Projekt, ktorý do Bratislavy prinesie svetovú architektúru od Zahy Hadid, bude niesť názov Sky Park. Sme presvedčení, že tento názov veľmi dobre vyjadruje časť benefitov projektu – nádherné výhľady na Bratislavu a tiež nový mestský park,“ vysvetľuje Gabriel Tóth, hovorca Penty.

Ako dodáva, zároveň s odhalením názvu spúšťa developer aj prvú časť marketingovej kampane, ktorej vyvrcholením bude začiatok predaja prvých bytov už čoskoro. Kampaň projekt uvádza ako DizajNové bývanie.

Sky Park má priniesť vyše 800 bytov, 50-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy, 1 100 parkovacích miest a 3,5-hektárový park. Definitívnu podobu projektu predstavila Penta vlani v novembri.

Na päťhektárovom pozemku v bratislavskom Starom Meste medzi Čulenovou, Továrenskou a Bottovou ulicou vyrastie pätica výškových budov okolo historickej Jurkovičovej teplárne. Ako prvé by sa mali stavať tri bytové vežiaky s 32 podlažiami a výškou 105 metrov. Počas ich výstavby by mala prebehnúť rekonštrukcia pamiatky, ktorej využitie ešte nie je známe, hovorí sa o spoločenskej a kultúrnej funkcii.

V posledných dvoch etapách je v pláne výstavba administratívnej časti projektu. Za teplárňou má vzniknúť budova skladajúca sa z dvoch častí s ôsmimi a 19 podlažiami. Výstavbu Sky Parku má uzavrieť najvyššia, 116-metrová kancelárska veža priamo oproti dvojičkám Panorama City.

Výstavba komplexu by sa mala začať hneď po získaní stavebného povolenia. Prvá fáza by mohla byť hotová do konca roku 2018. Pri vlaňajšom predstavení projektu hovoril biznis development manažér Penty Michal Padych o zameraní bytovej časti na vyššiu strednú vrstvu. Nepôjde teda o luxusné byty.

Čulenova od Zahy Hadid má nový názov Sky Park

Čulenova - vizualizácia verejných priestorov Zdroj: Penta Investments/Zaha Hadid Architects

Po dokončení Sky Parku bude zastavaná väčšia časť Zóny Chalupkova. Územie medzi Mlynskými Nivami, Karadžičovou ulicou, Dostojevského radom, Landererovou a Košickou ulicou má potenciál rozšíriť centrum Bratislavy. Mestská časť Staré Mesto spustila v lete verejné prerokovanie návrhu územného plánu tejto zóny.

HB Reavis tu dokončuje prvú časť projektu Twin City, ku ktorej začal dostavovať výškovú budovu. Na mieste bývalého obchodného centra Bottova pripravuje dočasnú autobusovú stanicu, kým na mieste súčasnej postaví novú. Pri Chalupkovej ulici je už šesť rokov rozostavaný bytový dom Apolka.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.