Projekt spolu prinesie osemsto bytov, 1 100 parkovacích miest a 50-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy. Z celkovej rozlohy päť hektárov zaberú verejné priestory až 3,5 hektára. Komplex vyrastie na pozemkoch ohraničených Čulenovou, Továrenskou a Bottovou ulicou.
Výstavba na štyri fázy
Výstavba je podľa manažéra projektu Miroslava Hrušovského rozdelená do štyroch fáz. V rámci prvej majú vyrásť dve 105-metrové obytné veže a začne sa rekonštrukcia pamiatkovo chránenej teplárne. V druhej fáze vznikne tretia identická obytná veža.
Tretia fáza prinesie menšiu kancelársku budovu a štvrtá pridá administratívnu vežu, ktorá bude so 116 metrami najvyššou. Pre zdĺhavé povoľovacie procesy sa však podľa M. Hrušovského budú stavať prvé tri etapy takmer súčasne. Prvá etapa by mohla byť hotová do konca roku 2018.
Predaj bytov sa začne v polovici budúceho roka. Presné ceny ešte nie sú určené, nemajú však byť výrazne vyššie ako pri novostavbách v porovnateľných lokalitách. „Nie je to exkluzívny projekt. Cielený je pre vyššiu strednú vrstvu v Bratislave,“ hovorí Michal Padych, business development manažér v Penta Investments.
Spolupráca so Zahou Hadid
Projekt chce lákať najmä kvalitnou architektúrou a verejným priestorom od renomovaného štúdia. „Myslíme si, že dobré výškové budovy v Bratislave ešte nie sú,“ podotýka k tomu M. Padych.
V internetových diskusiách projekt vyvoláva od začiatku otázku, či na ňom vôbec pracovala samotná Z. Hadid. M. Hrušovský odpovedá, že áno. Bratislavu síce doteraz nenavštívila, bol tu však viackrát partner štúdia Patrik Schumacher. Spolupráca funguje tak, že ľudia z Penty navštevujú Londýn a spolupracovníci Z. Hadid chodia teraz zhruba každé dva týždne do Bratislavy.
Čulenova - vizualizácia celého zámeru Zdroj: Penta Investments/Zaha Hadid Architects
Developer prvého newyorského projektu štúdia Z. Hadid sa nedávno vyjadril, že ide o finančne veľmi náročnú architektúru. „Samozrejme, architektúra Zahy Hadid je finančne náročnejšia, otázkou je miera znesiteľnosti,“ hovorí M. Hrušovský. Podľa neho projekt Čulenova znamená rovnováhu vyšších nákladov a vyšších benefitov, ktorá dáva ekonomický zmysel.
Dodáva, že aj štúdio Z. Hadid, v ktorom pracuje štyristo ľudí, má iný prístup, keď kreslí projekt pre New York alebo Arábiu a v bývalom východnom bloku, pretože vedia, že rozpočet je iný. „Ako štúdio majú nálepku drahej architektúry a je pre nich výzvou ukázať, že vedia robiť aj veľmi inteligentné projekty. Teda urobiť perfektný efekt a zároveň reflektovať náš trh,“ vysvetľuje manažér projektu.
Čulenova - vizualizácia pohľadu na pavilóny z Čulenovej ulice Zdroj: Penta Investments/Zaha Hadid Architects
„Smart“ riešenie spočíva v optimalizovaní procesu prípravy projektu tak, aby peniaze nešli na veci, ktoré sú nezmyselné a klient ich neocení. Usporené peniaze sa tak môžu použiť napríklad na kvalitnú architektúru a verejné priestory. Úspech štúdia je v spojení moderného dizajnu Z. Hadid a technologických inovácií P. Schumachera.
Penta hodnotí spoluprácu so Zaha Hadid Architects ako jednu z najlepších spoluprác s architektmi. Vyzdvihuje najmä schopnosť pochopiť víziu a požiadavky klienta, splniť zadané parametre a prekvapiť výsledkom.
Čulenova - vizualizácia pohľadu z Továrenskej ulice Zdroj: Penta Investments/Zaha Hadid Architects
Na park dohliada Igor Marko
Štúdio Z. Hadid navrhlo nielen architektúru budov a dizajn spoločných priestorov v nich. Je aj autorom verejných priestorov. Developer si pred rokom najal ako konzultanta uznávaného architekta a urbanistu Igora Marka. Bratislavský rodák vedie londýnsky ateliér Marko & Placemakers.
„Mojou úlohou bolo premostiť ateliér Zahy Hadid s investorom v otázke integrácie verejného priestoru, jeho funkcie a náplne, lebo to je v Bratislave najcitlivejšia téma,“ vysvetľuje I. Marko. Na jednej strane tak vypracoval zadanie na dizajn verejných priestorov, ktorý viedol k želanému výsledku, a následne robil audit návrhov Z. Hadid.
„Nechceme vytvoriť iba tradičný výplňový medzipriestor, ale plnohodnotný priestor spoločenskej výmeny,“ približuje zámer. Verejný priestor podľa neho nemožno hodnotiť podľa vizualizácií, ale podľa toho, ako ho ľudia prijmú a či vďaka nim začne fungovať. Verejný priestor musí vyrásť s ľuďmi, ktorí ho budú využívať, hovorí.
Čulenova - vizualizácia parku Zdroj: Penta Investments/Zaha Hadid Architects
Architekt s investorom môžu iba pripraviť podmienky, aby sa tak stalo. V projekte Čulenova by mal vzniknúť aktívny park, ktorý bude mať obsah a animáciu a nebude ostrovom, ale súčasťou mesta. Nestačí prestrihnúť pásku, odovzdať park a čakať, čo sa bude diať, vysvetľuje I. Marko. Až obsah robí verejný priestor atraktívnym, dodáva.
Návrh prináša na slovenské pomery netradičné riešenie. Zvlnený scénický park bude mať nástup cez pavilóny s obchodmi a službami. Budú tu ihriská, amfiteáter, piknikové miesta, mikrozáhrady, ovocný sad – miesta, kde sa stretáva určitý typ ľudí a vytvárajú vzťahy. Čo presne v parku vznikne, však musia rozhodnúť ľudia.
O úspechu parku rozhodne aj to, ako bude udržiavaný. Penta chce na jeho správe spolupracovať s mestom. Hlavnú úlohu by však mali hrať obyvatelia. Dôležitú úlohu môže podľa I. Marka zohrať Jurkovičova tepláreň, ak sa z nej podarí urobiť kultúrne centrum, môžu aktivity z nej prejsť aj do mestského prostredia.
Čulenova - vizualizácia verejných priestorov Zdroj: Penta Investments/Zaha Hadid Architects
Čo bude s teplárňou
Dominantou projektu Čulenova má byť historická Jurkovičova tepláreň, ktorá prejde kompletnou rekonštrukciou. „Pamiatka bude pôsobiť ako katalyzátor pre aktívne využitie verejného priestoru,“ tvrdí M. Hrušovský. Ako však dodáva, ešte sa iba hľadá vhodné funkčné využitie, ktoré doplní komerčné funkcie novostavieb.
Práve zachovanie jediného historického objektu okrem už fungujúcej Design Factory v bývalej industriálnej zóne, bolo aj hlavným dôvodom víťazstva návrhu štúdia Z. Hadid v architektonickej súťaži, ktorá stála na začiatku projektu.
Súčasný stav Jurkovičovej teplárne Zdroj: Martina Brunovská
Do súťaže sa prihlásilo 90 záujemcov, porota napokon vyberala z 13 finalistov. Viaceré renomované svetové aj domáce ateliéry prišli s rozdielnymi koncepciami a výsledný výber podľa developera nezávisel od mena architekta, ale od koncepcie. Namiesto tradičných uzavretých mestských blokov vyhrala koncepcia „rekreačného mestského priestoru“, v ktorom solitérne budovy umožňujú výhľad a prístup k historickej teplárni zo všetkých smerov.
Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.