Vo vyhlásení firma uvádza, že pokračuje v činnosti na existujúcich a nových projektoch pod pôvodným názvom Zaha Hadid Architects (ZHA). „Zaha je v DNA Zaha Hadid Architects. Naďalej nás poháňa a inšpiruje každý deň a my pracujeme ako nás Zaha učila – so zvedavosťou, integritou, vášňou a zanietením,“ píše sa vo vyhlásení.

Výskumom, experimentovaním a spoluprácou sme objavili veci, o ktorých sme si nemysleli, že sú možné, pracovali sme na nových nápadoch a pretláčali sme ich do hlavného prúdu, aby sme zvýšili štandardy, popisuje firma vo vyhlásení svoj štýl práce.

Štúdio tiež uviedlo, že aktuálne má vo výstavbe alebo pokročilom vývoji 36 projektov v 21 krajinách sveta. Tento rok majú byť dokončené štyri z nich. Už tento mesiac má taliansky premiér Matteo Renzi otvoriť nový námorný terminál v Salerne.

Štúdio Zahy Hadid pokračuje aj po smrti zakladateľky

Projekty Zahy Hadid - Stazione marittima di Salerno Zdroj: Zaha Hadid Architects

V septembri je naplánované dokončenie projektu Port House, nového sídla prístavnej spoločnosti v belgických Antverpách. Nasledujúci mesiac sa očakáva odovzdanie Ropného výskumného centra kráľa Abdulláha v saudskoarabskej metropole Rijád. Posledným tohtoročným dokončeným projektom má byť v decembri Matematická galéria londýnskeho Múzea vedy.

Štúdio Zahy Hadid pokračuje aj po smrti zakladateľky

Projekty Zahy Hadid - Port House v Antverpách Zdroj: Zaha Hadid Architects

Od úmrtia architektky štúdio predstavilo niekoľko ďalších návrhov produktového dizajnu na Milánskom týždni dizajnu a len pred pár dňami mesto Miami zamietlo jej návrh parkovacieho domu, na ktorý dostala zákazku pred piatimi rokmi.

Štúdio Zahy Hadid pokračuje aj po smrti zakladateľky

Projekty Zahy Hadid - King Abdullah Petroleum Studies and Research Center Zdroj: Zaha Hadid Architects

Posledným projektom dokončeným za života Zahy Hadid bol vlani v decembri D'Leedon v Singapure, komplex siedmich obytných mrakodrapov s 1 715 bytmi doplnených o 12 dvojvíl, občiansku vybavenosť a park. Urbanistickou koncepciou pripomína bratislavskú Čulenovu.

Štúdio Zahy Hadid pokračuje aj po smrti zakladateľky

Projekty Zahy Hadid - Mathematics Gallery Science Museum Zdroj: Science Museum

„Zaha vytvorila dizajn nášho projektu a jej smrť nezastaví ani nezdrží jeho realizáciu. Sme presvedčení, že projekt Čulenova prinesie do Bratislavy svetovú architektúru v podobe odkazu tejto výnimočnej svetovej osobnosti,“ uviedol developer Penta Investments v reakcii na úmrtie Zahy Hadid.

V štúdiu ZHA sídliacom v Londýne aktuálne pracuje štyristo ľudí z 55 krajín. Firma navrhla 950 projektov v 44 krajinách. Nie všetky však boli alebo budú realizované.

Štúdio Zahy Hadid pokračuje aj po smrti zakladateľky

Projekty Zahy Hadid - Collins Park Place v Miami Zdroj: Zaha Hadid Architects