Druhá etapa projektu Bory Bývanie nevzniká priamo v susedstve prvej fázy. Kým prvých deväť domov sa stavia za nákupným centrom Bory Mall, druhá fáza vyrastie na ploche medzi Merkury Marketom a Metrom.

Byty, ktoré sú už v predaji, vzniknú priamo v susedstve Merkury Marketu, aktuálne predložený zámer druhej časti na ne nadviaže smerom k Metru. Obe časti navrhlo štúdio Vallo Sadovsky Architects, verejné priestory zas ateliér Labak. Medzi obomi časťami bude park s jazierkom a multifunkčným ihriskom.

Bývanie v Boroch pripravuje ďalšie rozšírenie

Bory Bývanie - druhá časť druhej etapy - pohľady Zdroj: Bory Home

Predkladaný súbor tvoria štyri bloky. Dva zahŕňajú dvojice domov obdĺžnikového pôdorysu, ďalší je navrhnutý ako trojica štvorcových objektov a posledný ako dvojica domov so štvorcovým pôdorysom. Domy v jednotlivých blokoch sú prepojené polozapusteným pódiom s parkovaním so zelenou strechou a majú výšku štyri až šesť podlaží. Najvyššie podlažia budú mať väčšie terasy.

V ponuke bytov majú prevládať dvojizbové s počtom 127, trojizbových má vzniknúť 86, jednoizbových 72 a štvorizbových 36. Celkovo má byť k dispozícii 448 parkovacích miest, z toho 211 v podzemných garážach, rovnaký počet pozdĺž vnútroareálových komunikácií a 26 miest pri existujúcej komunikácii. Na prízemí dopĺňajú bývanie malé retailové priestory s celkovou plochou 285 štvorcových metrov.

„Veľký dôraz je kladený na riešenie nespevnených plôch, ktoré sú navrhované buď ako verejné, doplnené o detské ihriská, oddychové časti s množstvom stromov a zelene s vodnou plochou jazierka, alebo formou polosúkromných priestorov umiestnených na pódiách,“ opisujú architekti návrh v dokumentácii. Výstavba by mala trvať dva roky a predpokladané náklady dosahujú 25 miliónov eur.

Bývanie v Boroch pripravuje ďalšie rozšírenie

Bory Bývanie - situácia druhej etapy Zdroj: Bory Home

Projekt Bory vyrastá na severozápade Bratislavy medzi mestskými časťami Lamač a Devínska Nová Ves na ploche 220 hektárov. V uplynulých rokoch tu Penta postavila kompletnú infraštruktúru, viacero big boxov obchodných reťazcov a nákupné centrum Bory Mall. V pláne je aj výstavba kancelárskych budov, skladových objektov, hotela a nemocnice, ktorej projekt už developer predstavil.

Predaj bytov v Boroch sa začal v lete 2016 a výstavba prvej etapy s 340 bytmi v deviatich domoch odštartovala začiatkom nasledujúceho roka. Dokončená má byť do konca tohto roka. Len pred pár týždňami spustil developer aj predaj druhej fázy s 287 bytmi, ktorú plánuje stavať od leta tohto roka.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.