Tretia etapa Bory Bývanie má priamo nadviazať na úvodnú fázu, ktorá je vo výstavbe od začiatku minulého roka a hotová by mala byť do konca tohto roka. Zaplní pozemok medzi parkoviskom nákupného centra Bory Mall, plánovanou novou nemocnicou Penty, prvou etapou bývania a plánovanou predajňou Kika.

Pritom druhá fáza, ktorá by mala ísť do realizácie v letných mesiacoch tohto roka, je umiestnená v inej časti dvestohektárovej štvrte, medzi veľkoformátovými predajňami reťazcov Merkury Market a Metro.

Bory rýchlo napredujú, Penta kreslí Bývanie III

Bory Bývanie III - pohľady Zdroj: Penta Real Estate

Aktuálne predkladanú etapu navrhlo štúdio Vallo Sadovsky Architects, autori návrhu druhej etapy Bory Bývania aj košického projektu Penty Nová Terasa. Tretia fáza má priniesť 357 bytov v ôsmich domoch. Najväčší počet by mal byť dvojizbových, ktorých má vzniknúť 145, jedno- a 1,5-izbových je navrhnutých 91, trojizbových 74 a štvorizbákov 47.

Šesť objektov je navrhnutých ako chodbové bytové domy so štyrmi až piatimi nadzemnými podlažiami a dva ako sekciové domy so šiestimi podlažiami. Všetky budú mať jednopodlažné podzemné garáže s pivničnými kobkami. Pozemok je mierne svahovitý.

„Novovzniknutému obytnému súboru dodáva vysokú kvalitu lineárny verejný park, tiahnuci sa vnútrom územia z juhozápadu smerom na severovýchod. Parkové úpravy sú založené na kombinácii chodníkov, zelene, detských ihrísk, lavičiek a voľných priestorov, ktoré prinášajú do územia možnosť kvalitného trávenia voľného času,“ píše sa v dokumentácii.

Dopravne má byť tretia fáza napojená z juhu doplnením samostatného ramena z existujúcej okružnej križovatky. Druhý vjazd je navrhnutý zo severu z komunikácie, ktorá oddeľuje tretiu fázu od prvej. Celkovo má vzniknúť 488 parkovacích miest, časť z nich aj na povrchu.

Bory rýchlo napredujú, Penta kreslí Bývanie III

Bory Bývanie III - zastavovací plán Zdroj: Penta Real Estate

„Popri severnej a západnej hranici pozemku je vedený chodník šírky tri metre určený na zmiešaný pohyb cyklistov a chodcov, ktorý sa napája na sieť existujúcich a plánovaných cyklochodníkov,“ opisuje dokumentácia.

Výstavba je plánovaná na dva roky. Predbežné termíny hovoria o začiatku v prvom štvrťroku 2019, odhadované náklady dosahujú takmer 35 miliónov eur.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.