Pražská Univerzita Karlova nemá peniaze na obnovu svojho zámku v Záhradkách na Českolipsku, ktorý vyhorel pred 20 rokmi. O areál nemá záujem ani žiadna z fakúlt. Z tohto dôvodu najskôr ponúkne univerzita areál zámku na predaj, povedal ČTK hovorca univerzity Václav Hájek.

Z pamiatky zostali obvodové múry

Zámok postavený v druhej polovici 16. storočia vlastní univerzita od roku 1974. Mala v ňom hotel s 96 lôžkami, kongresovou sálou a učebňami. Obrovský požiar budovu zachvátil 30. januára 2003 a rozšíril sa vtedy na celú budovu. Z jednej z najcennejších pamiatok regiónu ostali len obvodové múry.

„Správa budov Karlovej Univerzity investuje pravidelne do údržby areálu zámku Záhradky tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu znehodnoteniu objektu, ale nemá prostriedky na rekonštrukciu budovy. Žiadna z fakúlt ani ďalších súčastí univerzity nemá pre areál zámku využitie, najmä s ohľadom na to, že plnohodnotnému využívaniu musí predchádzať práve rekonštrukcia," uviedol Hájek.

Univerzita si pred piatimi rokmi nechala spracovať analýzu a z nej vyplynulo, že na obnovu zámku bude treba 600 miliónov korún. V dnešných cenách v stavebníctve by to bolo ešte viac, aj preto univerzita zrejme ponúkne vyhorenú pamiatku na predaj. „Príprava predaja bude vyžadovať množstvo úkonov a bude prebiehať niekoľko mesiacov," dodal Hájek.

Možnosť predaja

Obec Záhradky o získanie zámku do svojho vlastníctva s najväčšou pravdepodobnosťou usilovať nebude. „To je pre nás strašne veľké sústo a neverím ani, že by som za to získal dostatok hlasov v zastupiteľstve. Verejná mienka by bola za, ale tá finančná stránka je pre nás astronomická. Sme obec, ktorá má rozpočet niekde 16 až 17 miliónov s tým , Že štyri milióny idú na investície a zvyšok na naše fungovanie. Tak my by sme to určite nedokázali ufinancovať," povedal starosta Zahrádek Martin Macho.

Ak univerzita skutočne areál ponúkne na predaj, záujem by podľa starostu mali skôr o priľahlú budovu bývalej koniarne, ktoré miestni hovoria podľa čísla popisného štvorka. „Tú si budeme teraz brať do nájmu. Je to v podstate taký malý kaštieľ. A keď by bola cena zaň symbolická, tak by sme to dokázali v dlhodobom horizonte nejakým spôsobom ufinancovať. Urobiť z toho obecné byty alebo domov dôchodcov, to si myslím, že by bolo schodné a bol by to dosiahnuteľný cieľ," dodal Macho.

Areál zámku v Záhradkách je po väčšinu roka verejnosti uzavretý, výnimkou sú akcie v parku. Najznámejší sú festival Záhradky Fest, obecné Záhradské slávnosti či kulinárska súťaž vo varení kotlíkových zverinových gulášov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Ceny nových bytov na Slovensku medziročne stúpli, zvýšili sa aj prenájmy