Riaditelia projektových spoločností očakávajú zvýšenie počtu zákaziek vo svojom sektore. V tomto roku by mali vzrásť v priemere o 2,2 percenta a v budúcom roku o ďalšie 3,2 percenta. Trh projektových prác a vývoj na ňom predznamenáva vývoj v stavebníctve.

Rýchle zotavenie

Projektových zákaziek pribúda a v nasledujúcich rokoch úmerne tomu vzrastie aj počet stavebných zákaziek. Tento vývoj môže znamenať rýchle zotavenie tiež v stavebníctve, keďže riaditelia stavebných spoločností v roku 2024 počítajú zhodne s rastom. Vyplýva to z polročnej štúdie analytickej spoločnosti CEEC Research o slovenskom stavebníctve.

„Vývoj projektových prác v roku 2023 zaznamenáva výrazný rast. Je zrejmá určitá konjunktúra po rokoch v čase covidu, kedy sme mali viacej projektov zastavených alebo úplne zrušených,“ informoval generálny riaditeľ žilinskej spoločnosti Proma Ján Majerský.

Firmy zaoberajúce sa pozemnou projekciou aj venujúce sa prevažne projekcii inžinierskych stavieb počítajú s rastom trhu o 2,4 percenta. V roku 2024 majú výraznejšie vyššie očakávania projektanti inžinierskych stavieb, očakávajú zvýšenie o 4,4 percenta.

To môže byť podľa analýzy dobrou správou pre stavebné spoločnosti zamerané na výstavbu ciest a diaľnic, pretože je pravdepodobné, že budú v rokoch 2024 a 2025 zadávané prevažne tieto zákazky.

Rast tržieb

Projektové spoločnosti očakávajú aj rast svojich tržieb, čo odráža rastúcu infláciu, ktorú čiastočne vyrovnávajú niektoré spoločnosti práve rastom cien. V tomto roku spoločnosti čakajú rast svojich tržieb o 3,5 percenta a v roku 2024 o ďalších 3,8 percenta.

Projektové firmy majú aktuálne zazmluvnené zákazky na šesť mesiacov dopredu a ich kapacity sú vyťažené na 81 percenta. To je pomerne nízke vyťaženie oproti extrémnemu vyťaženiu pred viac ako štyrmi rokmi. V druhom polroku očakávajú projektové spoločnosti vyťaženie na úrovni 82 percent.

Ďalšie dôležité správy

žena - práca - kancelária - okno - okná
Neprehliadnite

Takmer 90 percent firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách