Stavebný sektor je pod výrazným tlakom. Dlhodobo trpí premenlivou výkonnosťou, nízkou produktivitou, nedostatočnou udržateľnosťou aj neschopnosťou prilákať nové talenty. Nie je nezvyčajné, ak rozbehnuté projekty neplnia pôvodné kalkulácie, meškajú alebo ich zhotoviteľ ani nedokončí.

V čase inflácie, nedostatku vstupných materiálov a komplikácií s dodávkami nie je skoré zlepšenie reálne. Odvetvie si totiž vyžaduje veľké investície do technológií a nástrojov na zlepšenie riadenia procesov.

Posledných pár rokov stavebné materiály zdraželi tak rýchlo, že kalkulácie vytvorené napríklad na začiatku roka 2022 boli na jeho konci na roztrhanie. Rástli ceny kovov, najmä ocele, tiež PVC, polystyrénu, ale aj dreva. V mnohých prípadoch to bolo 100 až 150 percent. Vstupných surovín bol najmä počas covidu nedostatok a množstvo firiem sa snažilo vytvoriť si vopred zásoby, ktoré teraz na trhu chýbajú.

Produkcia zaostáva

„Turbulentný minulý rok sa naplno prejavil zvyšovaním cien stavebných materiálov. Dôvodom bolo najmä zdražovanie nedostatkových vstupných surovín, výpadky ľudských zdrojov vo výrobnom procese, ale aj vplyv ruskej invázie na Ukrajine,“ uvádza Miroslav Haraszti, obchodný riaditeľ spoločnosti Premac, ktorá vyrába betónové dielce pre rodinné domy či betónové dlažby.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa