Energetické a ekonomické otrasy neobchádzajú ani oblasť architektúry a zanechávajú na nej stopu, ktorá sa odráža napríklad v spomalení viacerých projektov či nahradzovaní nákladnejších realizácií tými finančne menej náročnými.

Kráľovský inštitút britských architektov (RIBA), ktorý je globálnou profesionálnou organizáciou architektov, pravidelne každý mesiac zverejňuje svoj prieskum. Zameriava sa v ňom na aktuálne trendy v biznise a podnikaní, ktoré ovplyvňujú povolanie architektov.

Meškanie projektov

Z najnovších údajov spomínaného prieskumu z januára 2023 vyplýva, že členovia inštitútu naďalej hlásia meškania realizácií projektov či nedostatok pracovnej sily. Na ich prácu takisto značne vplývajú stále vysoké ceny konštrukčných materiálov.

Z architektonickej praxe ďalej vyplýva, že aktuálne ekonomické podmienky zásadne ovplyvňujú celé odvetvie. Prejavuje sa to napríklad tým, že súkromní klienti často projekty pozastavujú pre obavy zo straty zamestnania a zvyšujúce sa úrokové sadzby. Čoraz častejšou realitou, na ktorú architekti narážajú, je oneskorenie platieb od klientov.

RIBA Future Trends na základe údajov z prvého mesiaca tohto roka však takisto informuje, že v niektorých oblastiach zostávajú objednávkové knihy naďalej plné. A to najmä v prípade luxusného rezidenčného bývania či rekonštrukcií nehnuteľností.

Chýbajúce materiály

V posledných mesiacoch sa architekti musia čoraz častejšie prispôsobovať nedostatku materiálov či dlhým čakacím termínom na ich dodanie, čo sa podpisuje pod predlžovanie architektonických a stavebných realizácií.

Britský Architect’s Journal vlani upozorňoval na chýbajúce materiály vrátane dreva, cementu, tehál či železa. Navyše, v Spojenom kráľovstve sa k ťažkostiam dodávateľského reťazca pre covid a spomalenie výroby pre nedostatok surovín k zhoršeniu situácie pridali aj následky brexitu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa