K studenej sprche nesúhlasu samospráv s navrhovanou stavebnou legislatívou z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) sa pridal najnovšie Klub 500, ktorý združuje zamestnávateľov s vyše 500 zamestnancami. Má rovnaký názor, navrhovanú stavebnú legislatívu podľa neho treba stiahnuť a prepracovať.

Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger počas tlačovej konferencie Združenia miest a obcí Slovenska v Košiciach 14. mája 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Nespokojní: Samosprávy žiadajú stiahnuť stavebnú legislatívu

Veľkí zamestnávatelia sú iná liga ako samosprávy. Ťažko im vyčítať nekonečný schvaľovací proces, populizmus na úrovni komunálu, odsúvanie problémov, nevhodné a nedostatočné územné plánovanie, odbornú nespôsobilosť stavebných úradov a nekonečný rad čiernych stavieb. Taký je totiž obraz stavebného procesu na Slovensku, ako ho vidí v stanovisku Kancelária podpredsedu vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie po skončení medzirezortného pripomienkového konaniania k stavebnému zákonu a zákonu o územnom plánovaní. (26. 5.). K obom návrhom zákonov prišlo spolu 4 660 pripomienok, z toho 2 795 zásadných.

Obavy samospráv

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok  oznámila,že sa stretne  s vicepremiérom Holým. Stalo sa tak niekoľko hodín po rokovaní s Úniou miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré sú nespokojné s navrhovanou stavebnou legislatívou z dielne vicepremiéra. Podpredseda vlády  avizoval, že požiada o stretnutie s ňou. Hlave štátu ukážu pridanú hodnotu zákonov a pravidiel, zodpovedia otázky a vysvetlia podľa nich závádzajúce informácie, „nakoľko niektorí predstavitelia samospráv na udržanie svojho vplyvu v stavebnom konaní používajú manipuláciu ako svoju pracovnú metódu“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa