Najväčšia celoštátna organizácia samospráv – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS)  - sa pred koncom medzirezortného pripomienkového konania 26.mája (začalo sa 6.mája) ku novej stavebnej legislatíve pripojila k jej odporcom. Žiada stiahnutie návrhov spolu s Úniou miest Slovenska (ÚMS) či mimovládnou inštitúciou Via Iuris.

ZMOS tvrdí, že potrebná je skôr rýchla novela stavebného zákona a pripravuje jej paragrafové znenie. Má obavy, že ak navrhovaný zákon nebude fungovať alebo sa časovo predĺži lehota vydania stavebného, respektíve územného rozhodnutia, je možné, že sa nedočerpajú prostriedky z eurofondov. Do diskusie sa zapojil aj bratislavský Inštitút urbánneho rozvoja. Nesúhlasí so zavedením nového poplatku, ktorého podrobnosti má určiť vyhláška. Upozorňuje, že poplatok za povolenie jednoduchej stavby by sa mal zvýšiť 37,5-násobne oproti súčasnosti.

Štefan Holý, podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie.
Neprehliadnite

Stavebný zákon nepripravujeme na objednávku developerov. Pomôže všetkým

Uvidí sa, či to bude dostatočný signál pre vicepremiéra pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého (Sme rodina), aby tak urobil, alebo bude proces pokračovať. Verejné vyjadrovanie sa k návrhom zákonov o územnom plánovaní a výstavbe vzbudilo okrem odborných diskusií aj veľa emócií. Potrebu zmeniť desiatky rokov starý stavebný zákon, zrýchlenie procesov a zjednodušenie povoľovania stavieb chápu všetci. Návrhy zároveň akoby otvorili otázky pomeru síl a filozofiu prístupu štátnej správy ku samospráve, pretože aj tá si žiada zmeny. Nad tým akoby však boli problémy s komunikáciou medzi niektorými účastníkmi.

Zákopová vojna

Združenie sa ohradilo voči slovám Š. Holého, ktorý podľa šéfa ZMOS-u Branislava Trégera nazval starostov a primátorov korupčníkmi, diletantmi a neschopnými.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa