Developer JTRE ponúkol pre projekt Národného kultúrneho a kongresového centra v Bratislave dve možnosti – East Tower and Congress Centre Eurovea 2 na ľavom brehu Dunaja v Ružinove a Nové Lido na pravom brehu v Petržalke. Do užšieho výberu sa dostalo Nové Lido, Nový Istropolis na Trnavskom mýte od Immocapu a projekt výstaviska Incheba.

Podľa výsledkov štúdie uskutočniteľnosti (zverejnených 15. decembra, poznámka redakcie) od občianskeho združenia NKKC a po viackriteriálnej analýze je najmenej rizikový projekt Nový Istropolis (87,7 boda) pred Novým Lidom (68,7 boda) a projektom Incheby (66,8 boda).

Hodnotenie ponúk projektu Národného kultúrneho a kongresového centra

Kritérium

Max

Incheba

Nové Lido

Nový Istropolis

Lokalita (širšie vzťahy a urbanistické súvislosti)

20

16,7

12,3

16,3

Pozemok (užšie vzťahy a súvislosti zóny)

15

14,5

7,5

12,5

Rozpracovanosť projektu/územia

20

11

11,7

19,7

Súlad prípadného dispozičného riešenia s plánmi a očakávaniami NKKC

20

11

15,3

18,3

Synergie zámeru NKKC s plánmi developera

10

5,2

6,8

8,3

Realizačná kvalita partnera

15

8,5

15

12,5

Súčet prielených bodov

100

66,8

68,7

87,7

PRAMEŇ: Štúdia uskutočniteľnosti NKKC 2021

Obe spoločnosti však považujú výber lokality a partnera pre výstavbu centra za netransparentný, nedôveryhodný a šitý na mieru pre jedného z uchádzačov. Ku štúdii, ktorá má 300-strán, sa vyjadria po podrobnom preštudovaní.

Mínusové faktory podľa štúdie

Najväčším diskvalifikačným faktorom pre East Tower and Congress Centre Eurovea 2 bola podľa štúdie nedostatočná kapacita najväčšej sály 1 200 miest na sedenie, pretože požadovaný parameter bol 3 000 miest. Nešlo o samostatnú budovu, ale súčasť administratívneho komplexu. To obmedzuje využitie na štátnické podujatia kvôli logistike bezpečnostných opatrení.

V prípade Nového Lida boli rozhodujúcimi slabými stránkami dlhý investičný plán, čo súvisí so zmenou územného plánu mesta, a vybudovanie nutnej technickej a dopravnej infraštruktúry.

Nový Istropolis
Neprehliadnite

Z kongresového centra sa stáva kauza. Medzi JTRE, Inchebou a občianskym združením to vrie

Sála má byť ekonomicky efektívna

Výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán reagoval, že na koncepte multifunkčnej haly začali pracovať pred asi šiestimi rokmi v rámci East Tower, ešte pred snahou OZ NKKC. Navrhli hlavnú sálu pre 1 200 sediacich účastníkov pre kongres plus ďalšie priestory a pre kultúrne podujatie by tam boli miesto do 2 000 návštevníkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa