Takzvané dvojičky, ktoré sa zrútili v oblakoch dymu, nahradil na newyorskej panoráme mrakodrap One World Trade Center (One WTC). Slávnostne ho otvorili v roku 2014 a so svojimi 541 metrami sa stal najvyššou stavbou v USA, symbolom americkej ekonomickej metropoly a nezlomnosti po hrôzach, ktoré priniesli útoky z 11. septembra roku 2001, napísala agentúra AFP.
Mrakodrap prezývaný Freedom Tower (Veža slobody) mal byť už od prvých plánov prejavom nezdolnosti New Yorku, ktorý napriek katastrofe hľadí v ústrety budúcnosti, povedal Kenneth Lewis, jeden z architektov projektu z firmy Skidmore, Owings & Merrill (SOM), ktorá stavia mrakodrapy po celom svete.
Hoci boli obrázky dvojice veží v plameňoch trýznivé, nikto od začiatku nespochybňoval nápad postaviť na ich mieste ďalší mrakodrap. Pre architektov išlo o príležitosť, ako uviesť do života koncepty, o ktorých premýšľali roky.
„Bol počiatok milénia, bolo potrebné zrealizovať novú generáciu stavieb, ako z pohľadu bezpečnosti, tak aj vplyvu na životné prostredie," povedal architekt Lewis.
Dlhé rady a ešte dlhšie bezpečnostné kontroly. Ako zmenil leteckú dopravu 11. september?
Bezpečnosť na prvom mieste
Medzi najhrôzostrašnejšie zábery z 11. septembra patria tie, na ktorých sa ľudia vrhajú z okien veží ústrety istej smrti, aby unikli plameňom. Po atentátoch prišli architekti s novými nápadmi ohľadom toho, ako by sa mohli evakuovať ľudia inak ako po schodisku. Jedným z nich bol napríklad obrovský tobogán, ďalším potom natiahnutie oceľového drôtu, ku ktorému by sa ľudia pripli pred skokom z budovy, spomína Lewis.
Druhé z navrhovaných riešení dokonca testovali profesionálni parašutisti. Ken Lewis sa teraz pri rozprávaní o podobných nápadoch usmieva.
„Išiel z toho naozaj strach. Bolo nepredstaviteľné, že by niekto s trochou nadváhy alebo niekto úzkostlivý vyskočil oknom," poznamenal. Jediným možným riešením tak nakoniec bolo s pomocou zosilneného betónu obrniť jadro budovy, ktoré je dostatočne veľké na to, aby ním ľudia mohli v prípade mimoriadnej udalosti rýchlo z budovy odísť.
V novej budove One WTC prvýkrát predstavili upravené bezpečnostné normy, ktoré sa následne stali štandardom v ďalších podobných budovách. Patrí medzi ne rozšírenie schodísk, ktoré umožnia rýchlejšiu evakuáciu tejto 104-poschodovej budovy.
V podlahe na chodbách je inštalovaná svetelná signalizácia podobne ako v lietadlách. Zavedené boli tiež kamery a ďalšie komunikačné nástroje na každom poschodí, ktoré sú odolné voči ohňu a ktoré umožňujú záchranárom v každej chvíli sledovať situáciu.
Hasiči majú v budove dokonca svoje vlastné osobitné schodisko aj výťah odolný voči ohňu a vode, aby mali v prípade mimoriadnej situácie zabezpečený prístup do celej budovy. Všetky opatrenia sú navrhnuté tak, aby bolo možné evakuovať celú budovu za menej ako hodinu.
Súčasťou boli aj hasiči
Plánovacích schôdzok ohľadom nových noriem sa pritom zúčastnili aj samotní hasiči. „Prešli si takou traumou, tak museli byť tiež súčasťou riešenia," povedal architekt Lewis.
Práve od nich potom pochádzali požiadavky napríklad na záložný systém, ktorý by dokázal budovu zásobovať elektrinou aj v prípade zlyhania núdzových generátorov, ku ktorému došlo v pôvodných vežiach po útokoch pred 20 rokmi.
V USA si pripomínajú 11. september. Útoky, ktoré zmenili svet
Architekti však mali v mysliach tiež iné hrozby než požiar. Na jeseň roku 2001 prišlo do niektorých médií aj do Kongresu niekoľko anonymných listov s jedom antrax, ktorý spôsobil smrť piatich ľudí.
„Začali sme premýšľať nad filtračným systémom a nad kvalitou vzduchu, nielen pre prípad požiarov, ale aj prípad chemických útokov. Bolo potrebné identifikovať všetky hrozby, s ktorými sa takáto budova môže potýkať," povedal Lewis. Architekti však zároveň nechceli, aby stavba pôsobila ako „pevnosť, kam by už nikto nechcel ísť pracovať".
Potom prišla pandémia
Takmer 20 rokov po útokoch prišla pandémia. Vzhľadom na masívny nástup práce z domu sú teraz One WTC aj rad ďalších prestížnych newyorských kancelárskych budov prevažne prázdne.
„Pôvodne sme si mysleli, že sa ľudia do kancelárií vrátia výrazne rýchlejšie," povedal Lewis. „Hneď sme sa začali zaoberať tým, aké sú v budovách nainštalované vzduchové filtre a väčšina nedávno postavených výškových stavieb má veľmi účinné časticové filtre, ktoré sa dokážu vysporiadať aj s vírusmi," dodal.
Hoci však výškové kancelárske budovy stále nie sú obsadené ako v čase pred pandémiou, dominantné postavenie mrakodrapov v newyorskej panoráme zrejme len tak nepoľaví.
V Brooklyne je vo výstavbe budova s asi 600 bytmi, ktorá sa po svojom otvorení plánovanom na rok 2022 stane prvým newyorským „supermrakodrapom" mimo Manhattanu. Asi dvadsiatka ďalších veží potom vzniká naprieč celým mestom.
One WTC sa však stalo pevnou súčasťou ikonických obrázkov New Yorku. Kým pamätník 11. septembra symbolizuje „priepasť", ktorú atentáty na mieste vytvorili, nový mrakodrap predstavuje „to pozitívne, miesto inovácie, nové premýšľanie a moderné predstavy o ochrane a bezpečnosti", povedal architekt Lewis agentúre AFP.