Keď mal TREND možnosť nazrieť do útrob budovy bývalého Domu odborov – Istropolisu, bol to smutný pohľad. Na jednej strane priestranné veľkolepé chodby so žulovou podlahou, mohutnými stĺpmi a dizajnovo zaujímavými stropmi s drevom, veľké koncertné sály vybavené ešte celkom slušnou akustickou technikou.

V zákulisí sme videli malé kancelárie obslužného personálu s nádychom socializmu, zničenú kuchyňu s mŕtvolkami vtáčikov na podlahe, ale aj zanedbané a nefunkčné nahrávacie a premietacie štúdia. Možno vyznávači escape dobrodružstiev by si v zanedbanom objekte prišli na svoje. Tiež študenti architektúry by to mohli mať ako peknú ukážku socialistickej moderny a megalomanstva súdruhov.

Nový Istropolis
Neprehliadnite

Starý Istropolis zmizne. Nový bude mať koncertnú sálu väčšiu ako má Hamburg

Bratislavský ground zero

Okolie Istropolisu tiež pôsobí na človeka vyľudnene, aj keď sa nachádza na jednej z najrušnejších križovatiek v meste na Trnavskom mýte. Prerastená tráva na kamennej dlažbe námestia, opadaný mramorový obklad miestu dodávajú príchuť tajomna, ale evokujú aj ľútosť.

Uživiť takúto obrovskú budovu energeticky, finančne aj kultúrne bola výzva pre doterajších majiteľov – odborárov. Nedarilo sa im to. Nový developer Immocap Group, ktorý budovu a okolie kúpil pred troma rokmi, sa rozhodol, že nebude riskovať prestavbou dlhodobo nefunkčnej a schátranej budovy. Zrejme ju kompletne zbúra, i keď to na plné ústa ešte nepovedal.

Vizualizácie jeho nového kultúrno-spoločenského centra však jasne naznačujú, že z pôvodného objektu nezostane kameň na kameni. Vari iba ten legendárny kubánsky mramor na obložení budovy sa využije.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa