Budova Istropolisu, ktorá sa stavala viac ako 20 rokov a slúžila viac ako tri dekády, už má svoje dni zrátané. Developer Immocap ju plánuje zbúrať, i keď zatiaľ používa stráviteľnejší výraz „zásadná prestavba“.

V skutočnosti ide o veľmi ambiciózny projekt. Realita bude taká, že z bývalého domu odborov nezostane kameň na kameni. V novom multifunkčnom kultúrno-spoločenskom centre sa možno použijú len isté artefakty zo starej budovy, ako časť mramorového obloženia, stĺpy, vitráže či fontána v okolí budovy.

Istropolis je dnes schátraná budova, kde sa lacné linoleum mieša so žulovou podlahou a kvalitným dreveným obložením stropu.  Jeho spleť chodieb je energetický neefektívna a objekt je preto ťažko opraviteľný podľa moderných štandardov.

Dom odborov Istropolis
Neprehliadnite

Immocap si k premene Istropolisu prizval ďalšie zahraničné ateliéry

Koncertná špička

Na mieste socialistického kolosu, kde sa kedysi na svojich zjazdoch stretávali členovia Komunistickej strany Slovenska, však má vyrásť viac než dôstojná náhrada s názvom Nový Istropolis.  Srdcom projektu má byť veľké, moderné a multifunčné kultúrno-spoločenské centrum s koncertnou sálou s kapacitou tri tisíc miest na sedenie a dokonca päť tisíc miest aj so státím. Na porovnanie do pôvodnej veľkej sály Istropolisu sa vošlo približne 1200 návštevníkov.

Ak sa pozrieme do zahraničia, tak napríklad známa Labská filharmónia v Hamburgu otvorená pred tromi rokmi, má najväčšiu sála „len“ s 2 100 miestami na sedenie.

Zárukou kvality novej budovy by malo byť štúdio Charcoalblue, ktoré je svetovou špičkou v oblasti poradenstva a navrhovania koncertných a kongresových sál. Charcoalblue stojí napríklad za Kráľovským Shakespearovým divadlom vo Veľkej Británii či novým Centrom umenia v New Yorku.

Táto idea by mohla fungovať, keďže Bratislava dnes v podstate nemá veľkú koncertnú sálu s kvalitnou akustikou. V novej multifunkčnej sále bude možné zorganizovať rôzne typy podujatí, od koncertov až po kongresy, a to aj paralelne. V budove sa totiž budú môcť využiť akustické priečky. Navyše v Bratislave by sa mohol oživiť kongresový cestovný ruch, ktorý doteraz mieril skôr do Viedne či Budapešti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa