Každej svojej realizácii dáva špeciálne meno a tému. Architektka Lívia Krupová tak vytvára unikátne priestory, v ktorých pôvodné dispozície dostávajú nový nádych. Hovorí, že hoci nastáva trend zmenšovania metráže bývania, nemusí to znamenať stiesnenosť. Naopak, môže ísť o lepšie využitie potenciálu priestoru.
Pôsobili ste ako architektka v Írsku, podieľali sa na návrhoch Eurovey, kde Íri kládli dôraz na prepojenie nábrežia s mestom. Kladieme ho teraz viac aj my?
Práca na rezidenčných projektoch v írskych a v slovenských ateliéroch bola pre mňa skvelou prípravou na ďalšie pôsobenie. Čo sa týka predstavy ideálneho bývania, existoval citeľný rozdiel medzi írskym a slovenským prístupom. Írsky bol efektívnejší a novátorský. V čase, keď bola Eurovea ešte len najväčším staveniskom v strednej Európe, bolo pre mnohých nepredstaviteľné mať kuchyňu vnútri obývačky a bývať nad obchodným domom. Na stoloch nášho írskeho ateliéru Murray O’Laoire Architects v tandeme so slovenským ateliérom A1 Respect prúdili projekty od špecialistov z celého sveta. Mala som na starosti rezidenčnú časť projektu. Bývanie typu loft a penthouse som poznala z Írska, na Slovensku boli skôr novinkami.
Nábrežie odvtedy získalo novú podobu.
Projekt Eurovea obohatil Bratislavu a predbehol dobu. Írsky developer Ballymore Properties sa na túto zónu nepozeral ako na ničnehovoriace územie medzi riekou a centrom. Videl úžasný potenciál a ten ako živý organizmus priviedol do realizácie. A projekt sa stal vzorom pre ostatných. Už nestačilo postaviť a predať byty. Bolo potrebné priniesť kvalitu bývania a vytvoriť funkčný celok s prostredím. V Bratislave je niekoľko výnimočných projektov, či už je to oblasť zrekonštruovanej autobusovej stanice, ale aj prepojenie bývania s riekou, ktorá bola dekády nepovšimnutá. Zapojenie nábrežia rieky bol krásny ťah na bránu pre Bratislavu.
Vašou doménou sú rekonštrukcie bytov v pôvodnom stave, aj menším dodávate nový rozmer. Znamená malý byt stiesnenosť?
Práve naopak. Ide o zapojenie dovtedy nevyužitého priestorového potenciálu, ktorý byty v pôvodnom stave ponúkajú. Efektívna dispozícia vie vyťažiť každý štvorcový meter tak, aby jeho vlastníkovi priniesol viac miesta. Sme na začiatku trendu malometrážneho bývania. V mojom ponímaní je to trend plného využitia nevyužitého priestoru. Slováci pri kúpe nehnuteľnosti alebo rekonštrukcii stále často nevedomky podceňujú túto životnú investíciu. Priestor dokáže omnoho viac, ako sme naučení si o ňom myslieť. Priestor je relatívny. Myslím, že trend malometrážneho bývania zažije v najbližšom čase svoj boom. Súvisí to s cenami nehnuteľností vo väčších mestách a s dostupnosťou ich financovania.
Aké by mali byť priority ľudí pri výbere a kúpe bytu?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?