Verejný sektor zahájil veľké sťahovanie do súkromných priestorov, a to v podobe dlhodobého nájmu. Dôvodom je najmä to, že moderné objekty sú úspornejšie z hľadiska energií, lacnejšie na prevádzku a zároveň majú moderné vybavenie.

Podľa dát realitno-poradenskej spoločnosti CBRE si vlani nájomná aktivita v rámci verejného sektora ukrojila takmer 20 percent z celkového prenajatého objemu. V číselnom vyjadrení to bolo 46-tisíc z celej plochy 237-tisíc metrov štvorcových. Tento rok je to zatiaľ 15 percent, ale odborníci očakávajú, že ku koncu roka to bude ešte viac.

Riaditeľ oddelenia prenájmu kancelárskych priestorov v CBRE Slovensko Oliver Galata potvrdil, že podiel verejného sektora na celkovej nájomnej aktivite v rámci komerčných nehnuteľností v posledných rokoch stúpa rovnako na Slovensku, ako aj v zahraničí. Vysvetlil, že viaceré štátne inštitúcie sídlia na rôznych adresách. „Takto sa môžu zjednotiť do jedného celku, čo zefektívňuje ich spoluprácu a komunikáciu a teda produktivitu. Moderné kancelárske priestory sú neporovnateľne atraktívnejšie aj z pohľadu HR a prilákania mladých talentov, či udržania si expertov.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa