Výška nájomného v kancelárskych budovách v Bratislave je zatiaľ stabilná. Vyplýva to z aktuálnej analýzy realitno-poradenskej spoločnosti CBRE. Výška mesačných nájmov kancelárií v Bratislave sa podľa nej zastabilizovala na úrovni 17 eur za meter štvorcový, zatiaľ čo priemerná mesačná cena nájmov je 13 eur za meter štvorcový. Odborníci z CBRE však očakávajú, že v najbližšom období ceny nájmov porastú z dôvodu inflácie, vyšších stavebných nákladov, nákladov na energie, aj výstavbu nových projektov či náročnejších podmienok financovania.

CBRE konštatuje, že celková rozloha kancelárskych priestorov v Bratislave dosiahla v treťom kvartáli tohto roku 1,97 mil. metrov štvorcových. Celkom 15 percent priestorov pritom tvoria kancelárie triedy A+, 39 percent patrí triede A a 46 percent tvoria kancelárske priestory triedy B.

Celková miera neobsadenosti kancelárskych priestorov v hlavnom meste na konci tretieho kvartálu mierne vzrástla na 11,87 percenta. Spoločnosť tiež avizuje, že vďaka novému projektu Lakeside Park 02 v Bratislave pribudlo ďalších 14-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Aktuálne sú už všetky obsadené.

Podľa CBRE bolo v treťom kvartáli 2022 v Bratislave prenajatých 38 760 metrov štvorcových kancelárií, čo je o 11 percent menej v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021. Najväčšou transakciou bola uzavretá zmluva s Lakeside Park 02. Spoločnosť v tomto roku očakáva menej voľných kancelárskych priestorov, čo znamená, že aj nižšiu mieru neobsadenosti.

„V roku 2023 bude na trh v Bratislave doručených takmer 114-tisíc metrov štvorcových nových kancelárskych objektov, veľká časť z nich je už však predprenajatá," upozorňuje CBRE.

Ďalšie dôležité správy

stavba
Neprehliadnite

Hypotéky zdražujú aj počas jesenných akcií. Pád cien bytov prinesie už na budúci rok recesia