Do zámeru obnovy legendárnych bratislavských kúpeľov Grössling z roku 1895 v Bratislave-Starom Meste patrí aj zachovanie kúpeľného komína, ktorý je vysoký 38 metrov. Postavili ho v roku 1914, bola pod ním kotolňa a v tých časoch patril k najvyšším stavbám v meste. TREND sa bol pozrieť vo verejnosti neprístupných priestoroch kúpeľov.

Tie sú mixom historickej architektúry aj dostavieb a prestavieb kúpeľov a neskôr banky, ktorá tam sídlila. Stali sa známymi predovšetkým ako verejné kúpele s miestnosťami s historickými bazénmi. Tie si dodnes zachovali secesnú atmosféru napriek tomu, že v nich už nie sú pôvodné obkladačky. Dýcha na návštevníka od chvíle, keď vstúpi do priestoru plavárne a bazénov na sedenie. Ľahko si ju predstaviť aj pri vstupe z Medenej ulice, v priestore so štukatúrou, ktorej eleganciu využila neskôr banka.

Bývalé bratislavské kúpele Grössling, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou čaká komplexná rekonštrukcia. Po renovácii by tu okrem plaveckého bazána, kúpeľných procedúr a relaxačnej zóny mala vzniknúť aj knižnica a priestory na kultúrne podujatia.
Neprehliadnite

Kúpele Grössling v Bratislave ožijú, rozšíria sa a prepoja s knižnicou

Okrem ikonického bazéna je možné vo vnútorných priestoroch nájsť aj krásne secesné umývadlo, ktoré zostane zachované. Ďalej si pozorný návštevník všimne viac ako sto rokov staré tehly so značkou, ktoré tiež rozprávajú svoj príbeh, a nad bazénom historické klimatizačné zariadenia z druhej polovice 20. storočia či vane na vodnú terapiu.

Starý komín

Kvôli okolitými budovám komín veľmi nevyčnieva a nepriťahuje záujem chodcov. Aktuálne a určite ešte niekoľko týždňov môžu však zvedavci vidieť pracovníkov firmy ako vo výške špárujú maltou priestory medzi tehlami 107-ročného komína. Treba ho zabezpečiť pre budúcnosť, pretože čas urobil svoju prácu.

Kúpele Grössling
Neprehliadnite

Na kúpeľoch Grössling sa podpísal čas. Pozrite si, v akom stave je historický areál

„Komín už nebude obnovený pre svoju pôvodnú funkciu, bude súčasťou identity kúpeľov a v realizácii podľa návrhu aj oveľa viac viditeľný ako dnes,“ uviedla pre TREND Marcela Glevická z Metropolitného inštitútu Bratislava (MIB). Ten spolu s magistrátom stojí za obnovou chátrajúcich kúpeľov na moderný multifunčný mestský priestor. Je tam naplánovaná pobočka Mestskej knižnice, kaviareň, verejné priestory, vytvorenie parčíka na Medenej ulici.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa