Podľa britskej televízie BBC, ktorá o udalosti informovala na svojom webe, zomrela v nemocnici v americkom Miami, kde sa liečila na bronchitídu. Britka pochádzala z Iraku.

„Spoločnosť Zaha Hadid Architects s hlbokým zarmútením potvrdzujú, že Zaha Hadid neočakávane zomrela v Miami v skorých ranných hodinách. Bola široko uznávaná ako najvýznamnejšia svetová architektka dneška,“ cituje oficiálne stanovisko britský Guardian.

„Nikto spomedzi architektov posledných dekád nemal taký vplyv ako ona. Bojovala za svoje postavenie ako žena. Bola prvou ženou, ktorá získala renomovanú Pritzkerovu cenu. Je to veľká strata,“ hovorí Richard Rogerds, architekt známeho centra Pompidou a Millennium Dome.

Zaha Hadid sa narodila v októbri 1950 v Iraku, najskôr študovala matematiku, neskôr sa pustila do štúdia architektúry. V roku 1979 založila v Londýne vlastné štúdio, ktorého tvorba je charakteristická najmä oblými a organickými tvarmi a výrazným dizajnom. Pred ôsmimi rokmi ju časopis Forbes nominoval medzi 100 najvýznamnejších žien sveta.

Má za sebou desiatky rôznych projektov po celom svete, medzi najznámejšie patrí futbalový štadión v Katare pre majstrovstvá sveta v roku 2022, obchodné centrum Galaxy Soho v Číne, rôzne objekty pre viedenskú univerzitu, múzeum Riverside v škótskom Glasgowe, ale napríklad aj multifunkčný komplex Dongdaemun Design Plaza v kórejskom Soule a Heydar Aliyev Center v Baku, v Azerbajdžane.

Jej tvorba sa dotkla aj Slovenska, keď vyhrala architektonickú súťaž na riešenie zóny Čulenova neďaleko centra Bratislavy. Investičná skupina Penta tu chce postaviť päť vežiakov s typickými organickými tvarmi od známej architektky.