Ku koncu minulého roka bola hodnota aktív realitných fondov o niečo viac ako 2,4 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2021 došlo k nárastu o 16,4 percenta, oproti koncu predchádzajúceho kvartálu o 3,3 percenta. V pondelok to uviedla analytička finančnej a investičnej skupiny a spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská, na základe údajov Národnej banky Slovenska.

Ku koncu decembra 2022 predstavovali aktíva investičných podielových fondov o niečo viac ako 9,1 miliardy eur. Na medziročnej báze bol pokles objemu o - 4,3 percenta, podľa Sadovskej najmä z dôvodu poklesu aktív zmiešaných a dlhopisových fondov. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku však ich objem zaznamenal opätovný nárast, a to o 1,4 percenta, na základe slov analytičky najmä z dôvodu nárastu objemu aktív akciových a realitných fondov.

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali ku koncu roka 2022 aj naďalej zmiešané fondy s podielom 45,6 percenta. Nasledované boli realitnými fondmi s podielom 26,4 percenta a akciovými fondmi s podielom 15,8 percenta, vyčíslila Sadovská.

Dodala, že dlhopisové fondy sa podieľali na celkových aktívach podielom 12 percent. Ostatné fondy vykázali ku koncu decembra podiel 0,2 percenta.

Počas vlaňajšieho roka práve realitné fondy spomedzi všetkých typov fondov zaznamenali najvýraznejší absolútny nárast aktív. Od vypuknutia pandémie sa objem aktív v realitných fondoch zvýšil o 54,2 percenta, uzavrela analytička situáciu v SR.

Doplnila, že v ČR boli ku koncu roka aktíva realitných fondov 204,8 miliardy českých korún, čo je takmer 8,5 miliardy eur. Ich podiel na celkových aktívach podielových fondov predstavoval 21,1 percenta.

Medziročne v ČR došlo k nárastu objemu aktív o 15,8 percenta a oproti predchádzajúcemu kvartálu bol rast o 3,5 percenta. Od vypuknutia pandémie išlo o nárast 58,2 percenta, vyplynulo to z údajov Českej národnej banky, uzavrela Sadovská.

Ďalšie dôležité správy

Panorama City
Neprehliadnite

Realitný trh už nie je pre všetkých. O cene sa dá jednať